Portugal - پرتغال

پرچم کشور پرتغال

کشور پرتغال

نقشه سیاسی کشور پرتغال

اماکن دیدنی پرتغال

مناطق گردشگری پرتغال

نقشه جغرافیایی کشور پرتغال

جاذبه های گردشگری پرتغال

درباره کشور پرتغال

اطلاعات کلی کشور  پرتغال

پایتخت: لیسبون 

نوع حکومت: جمهوری 

زبان رسمی: پرتغالی (رسمی) 

-مذهب: کاتولیک رومی ( نزدیک به %) 

واحد پول: یورو 

امید طول عمر: 73 سال

جمعیت: 10,524,145نفر (July 2004 est.) 

پُرتغال کشوری در جنوب غربی اروپا است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی است که از شاخهٔ زبان های

رومی تبار است.جمعیت این کشور ۱۰٫۵ میلیون نفر و واحد پول آن یورو است. این کشور از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو است و شیوه حکومتی ن جمهوری پارلمانی است. پرتغال جزء کشورهای توسعه یافته به شمار می آید. دین مردم این کشور مسیحیت از شاخه کاتولیک رومی است.

جغرافیا

پرتغال غربی ترین کشور سرزمین اصلی اروپاست و خاک پرتغال به همراه تنها همسایه خود اسپانیا شبه جزیره ایبری را تشکیل می دهد. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده است و دو مجمع الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند. پرتغال از مشرق و شمال به اسپانیا محدود است. هیچ گونه مرز طبیعی عمده ای بین دو کشور وجود ندارد.

در پس جلگه ای ساحلی , در شمال رود تاگوس ناحیه مرتفعی هست که در مرکز آن سلسله کوه اصلی کشور یعنی سرا دا استرالا قرار داردو فلاتی عریض در شمال شرق ادامه فالت مسستای اسپانیاست. در جنوب رود تاگوس زمین پست پرفراز نشیبی وجود دارد . جزایر مادیرا و آزور در اقیانوس اطلس به ترتیب حدود 1000 کیلومتر و 1200 کیلومتر در سمت جنوب غربی سرزمین اصلی جای دارد. 

 رود های مهم: تا گوس (ریو تژو) ، دورو، گوادیانا

بلندترین نقطه سرزمین اصلی قله استرلا با 1993 متر ارتفاع است .

پرتغال آبو هوایی معتدل دارد که د شمال مرتوبطر و در جنوب و نواحی دور از دریا خشک تر و گرم تر است .

شهرهای مهم: اوپورتو, آمادورا, ستوبال, کویمبرا, براگا, ویلا نووا دو گایا, بار برو, فونشال 
مساحت: 92,391کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 1,793 کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 39 درجه و 30 دقیقه شمالی و 8 درجه غربی 

تاریخ

نام نخست پرتغال، پروتوکال بود و آن نام شهر کوچکی بود واقع در کنار رودخانه دورو که در زمان های قدیم شکوه و رونقی خاص داشت و ناحیه اطراف این شهر (اوپورتوی کنونی) سرزمین پرتغالی (Terra portucalense) نامیده می شد.رومیان در این سرزمین آیین مسیحیت را جایگزین پرستش خدایان قدیم ساختند. این دین حتی در دوره خلفای اسلامی بر پرتغال نیز همواره باقی و برجا بود.

پرتغال در قرن نوزدهم غالبا دچار بی ثباتی سیاسی بود. امپراتوری پرتغال در افریقا تثبیت شد، هر چند این کشور در رقابت برای استعمار افریقا توان دست یابی به سرزمینهای بیشتر را نداشت. در 1910 نظام سلطنتی با خشونت سرنگون گشت، ولی جمهوری پرتغال نیز بی ثبات بود و در 1926 نظامیان قدرت را در دست گرفتند. از 1932 تا 1968 و تحت دیکتا توری آنتونیو سالازار (1889 تا 1970) نخست وزیر ثبات کسب شد ولی تبدیل گشت و همچنان که می کوشید جلوی جنبشهای استقلال طلب را در انگو و موزامبیک بگیرد، جنگهای پر خرج استعماری ادامه داشت.  پادشاهانی که پس از وی به سلطنت رسیدند در راه تحقق وحدت کشور کوشش بسیار به عمل آوردند و سرزمین پرتغال را مستحکم ساختند. از جمله این سلاطین سانچوی مستعمره گیر، آلفونسوی دوم، معروف به چاق، دینیژ کشتکار و پدروی ستمگر هستند.

حکومت و سیاست

این کشور تا ۵ اکتبر ۱۹۱۰ رژیم پادشاهی داشت ولی با گریز پادشاه به برزیل این کشور دارای جمهوری شد.

در ژوئن ۲۰۱۱ سوسیال دمکرات ها توانستند در انتخابات، سوسیالیست های تحت رهبری ژوزه سوکراتس نخست وزیر وقت پرتغال را که از سال ۲۰۰۵ زمام قدرت را در این کشور در دست داشتند شکست دهند. نخست وزیر پرتغال پس از شکست حزب حاکم سوسیالیست در انتخابات با پذیرش مسئولیت این شکست از رهبری حزب استعفا داد.

رئیس جمهور برای دوره ای چنج ساله با رای تمامی افراد بالغ انتخاب می شود . 250 عضو مجمع مستقیما برای چهار سال انتخاب می گردند. رئیس جمهور شخصی را به نخست وزیری انتصاب می کند که از پشتیبانی اکثریت در مجمع بر خوردار است. نخست وزیر نیز شورای وزیران (کابینه ) را انتصاب می کند، کابینه به مجمع پاسخگوست

اقتصاد

کشاورزی و دامداری حدود 20% نیروی کار را در بر دارد، ولی به دنبال اصلاحات ارضی در دهه 1970 سرمایه گذاری کمی در این بخش انجام می شود و تولید نیز کاهش یافته است. کشتهای اصلی شامل گندم. ذرت، و همچنین انگور ( برای تولید شرابهای مانند پوست و مادیرا) گوجه فرنگی ، سیب زمینی و درخت چوب پنبه است .صنعت توریسم و پولی که پرتغالیهای شاغل در خارج به کشور می فرستند از منابع عمده درآمد ارز خارجی است. علی رغم پیشرفتهای چشمگیر اقتصادی اخیر – به دنبال اختلالات ایجاد شده در طی و بلافاصله بعد از انقلاب 1974- پرتغال همچنان فقیر ترین کشور اروپایی است. صنایع عمده پرتغال عبارت است از ماهیگیری، شرابسازی و مصنوعات چوب پنبه ای و آمادن غذا و ساردین. کشتیهای ماهیگیری آنان برای صید ماهی تا سواحل نیوفاوندلند (یکی از ایالت های کانادا) و ایسلند پیش می روند و حداکثر بهره برداری را از دریا به عمل می آورند. شراب را در سرداب های کارخانجات شرابسازی در اوپورتو نگهداری می کنند تا کهنه شود. امروز قسمت عمده چوب پنبه ای که در جهان مصرف می شود از درختان چوب پنبه ای که در جنوب رود تاگوس می روید، به دست می آید.

فرهنگ

دست نوشته هایی که در بعضی صومعه های پرتغال وجود دارد متضمن ماجراها و افسانه های کهن و دیرینی است. این افسانه ها که مدرک و مبنای چکامه های حماسی پرتغال به شمار می رود، اکنون کلاً وارد تاریخ گذشته این کشور شده است.

مناطق دیدنی کشور پرتغال

رودخانه دوور (douro river)

درباره کشور پرتغال

اماکن دیدنی پرتغال

دیدنی های کشور پرتغال

دیدنی های پرتغال

مراکز گردشگری پرتغال

کشور پرتغال

جاذبه های پرتغال

دیدنی های پرتغال

 

صومعه جرونیمو (jeronimos monastery)

کشور پرتغال

دیدنی های پرتغال

پرتغال

دیدنی های پرتغال

دیدنی های پرتغال

کشور پرتغال

مناطق دیدنی پرتغال

مناطق دیدنی پرتغال

اماکن دیدنی پرتغال

مناطق گردشگری پرتغال

لیسبون پایتخت پرتغال (Lisboa)

لیسبون (به پرتغالی: Lisboa)، پایتخت و بزرگ ترین شهر جمهوری پرتغال است. علاوه بر آن، این شهر مرکز ناحیه لیسبون است. شهر لیسبون که یک شهر مطابق با اصول و برتری بر دیگر شهرها است، وسعت بسیاری دارد و ۵۶۴٬۴۷۷ نفر ساکن آن هستند. هم چنین در حدود۲٬۸۰۰٬۰۰۰ نفر ساکن حومه شهر هستند که سرجمع جمعیت این شهر و حومه اش ۳٬۳۴۰٬۰۰۰ نفر می شود. لیسبون از نظر درآمد، زندگی، بازار و ... اهمیت فراوانی پیدا کرده است و به عنوان دومین شهر مطرح شده از نظر دارائی و اقتصادی پس از مادرید در شبه جزیره ایبری است. این شهر بیشترین ثروت کشور پرتغال را در خود ذخیره کرده است و از مقامی عالی در اتحادیه اروپا برخوردار است. میانگین تولید محصولات بومی در ناحیه لیسبون، ۴۵٪ از کل تولیدات کشور پرتغال را به خود اختصاص داده است. این شهر هم چنین مهم ترین مرکز سیاسی در کشور است، به طوری که مقر دولت پرتغال و خانه رئیس جمهور این کشور در آن قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری پرتغال

درباره کشور پرتغال

لیسبون از ۲۰۵ سال پیش از میلاد زیر حکومت امپراتوری روم بود. ژولیوس سزار این شهر را با عنوان شهر فراخوانده ساخت و در تقویم جولیا نام آن را اولیس سیپو نوشتند. از ۵ قرن پس از میلاد، لیسبون زیر حکومت قبیله ای آلمانی تبار بود و این شهر با همهٔ مناطق اطرافش تا ۸ قرن پس از میلاد زیر سلطه آنان بود. در سال ۱۱۴۷، کشورهای شرکت کننده در جنگ های صلیبی، زیر نظر آفونسو هنری قویس، شهر لیسبون را برای مسیحیان فتح کردند و از آن به بعد، این شهر ثروت زیادی داشته است و بزرگ ترین مرکز اقتصادی و فرهنگی در پرتغال بوده است. ولی بیشتر کشورها، لیسبون را هنگامی که پایتخت پرتغال بود، هرگز به طور رسمی و تائید شده به عنوان پایتخت نپذیرفتند و نامش را به این عنوان در هیچ کتابی به صورت مکتوب ننوشتند. این شهر از زمانی که پایتخت بوده است، مطابق قانون مجلس ساخته شده است و ساختار آن به ساختار شهر د فاکتو که مرکز یکی از نواحی پرتغال است شباهت بسیاری دارد.


درباره کشور پرتغال

اماکن دیدنی پرتغال

لیسبون دو نمایندگی در اتحادیه اروپا به نام های: «مرکز دیده بانی اروپا برای دارو و داروی اعتیاد» (EMCDDA) و «نمایندگی امنیت ساحلی اروپا» (EMSA) دارد. «انجمن زبان پرتغالی روستایی» (CPLP) نیز یکی از مراکز مهم در لیسبون است.

نام رئیس جمهور پرتغال در «فهرست شهرداران لیسبون» نوشته شده است.

روز تعطیل شهرداری لیسبون، «۱۳ ژوئن» است.

دیدنی های کشور پرتغال

مناطق دیدنی پرتغال

 

مزرعه رگالیرا (quinta da regaleira)

مراکز گردشگری پرتغال

مناطق گردشگری پرتغال

جاذبه های پرتغال

درباره کشور پرتغال

کشور پرتغال

دیدنی های پرتغال

پرتغال

اماکن دیدنی پرتغال

دیدنی های پرتغال

مناطق گردشگری پرتغال

 

آکواریوم لیسبون (lisbon oceanarium)

مناطق دیدنی پرتغال

درباره کشور پرتغال

اماکن دیدنی پرتغال

مناطق دیدنی پرتغال

جاذبه های گردشگری پرتغال

مناطق دیدنی پرتغال

درباره کشور پرتغال

مناطق دیدنی پرتغال

دیدنی های کشور پرتغال

مناطق دیدنی پرتغال

 

پل لوئیس من (dom luis i bridge)

مراکز گردشگری پرتغال 

درباره کشور پرتغال

جاذبه های پرتغال 

مناطق دیدنی پرتغال

کشور پرتغال 

مناطق دیدنی پرتغال

پرتغال 

کشور پرتغال

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور پرتغال لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.