نروژ با ارتفاعاتی از سنگ سخت ( Norway )

 
مذهب: لوتری ( رسمی؛ نزدیک به %
امید طول عمر: 77 سال
 رشد سالانه جمعیت: 0.41%درصد (July 2004 est.)
جمعیت: 4.574.560 نفر (July 2004 est.)

جغرافیای کشور نروژ
مشخصة خط ساحلی نروژ وجود آبدره و یک رشته خلیجکهای طویل، عمیق و باریک که از جریان یخچالها شکل یافته است. قسمت اعظم نروژ را ارتفاعاتی از سنگ سخت تشکیل می‏دهد. زمینهای پست اصلی در امتداد ساحل اسکاژراک و در اطراف اسلوفیورد و تروندهیم فیورد است. سفالبار ( اسپیتزبرگن ) مجمع‏الجزایر سردی در اقیانوس منجمد شمالی است. یان‏ماین جزیره‏ای آتشفشانی بین نروژ و گروئنلند است.  رودهای مهم : گلوما ( گلاما )، لوگان، تانا.  بلندترین نقطه : گالهاپیگان، 2469 متر.  آب و هوا : آب و هوای نروژ به دلیل گرمای جریان خلیج ( گلف استریم ) معتدل می‏باشد. تابستانها با توجه به عرض جغرافیایی بسیار معتدل و زمستانها طولانی و بسیار سرد است. ریزش برف و باران به بیش از 2000 میلی‏متر در غرب می‏رسد. بعضی نواحی دور از دریا به واسطة کوهها، در حد محسوسی، باران کمتری دارند.
شهرهای مهم: برگن, تروندهیم, استاوانگر, کریستیان ساند, درامن, ترومسو
مساحت: 324.220 کیلومتر مربع
خط ساحلی: 21.925کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 62 درجه شمالی و 10 درجه شرقی

حکومت
حکومت نروژ سلطنت مشروطه است. 165 عضو پارلمان ( استورتینگ ) تحت نظام تعیین تعداد نمایندگان به نسبت جمعیت هر منطقه، برای دوره‏ای چهارساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می‏شوند. به منظور قانون‏گذاری، استورتینگ خود را به دو مجلس تقسیم می‏کند، یکی لاکتینگ ( شامل یک چهارم اعضا ) و دیگری اودلستینگ (شامل سه چهارم دیگر اعضا ). پادشاه، شخصی را به نخست‏وزیری انتصاب می‏کند که از پشتیبانی اکثریت در استورتینگ برخوردار است. نخست‏وزیر نیز شورای وزیرانی را انتصاب می‏کند که به استورتینگ پاسخگوست.  احزاب عمدة سیاسی عبارتند از: • حزب کارگر • حزب محافظه‏کار • حزب دموکرات مسیحی • حزب مرکزی • حزب پیشرو • حزب لیبرال
عضویت: سازمان ملل متحد، اتحادیة بازرگانی آزاد اروپا، پیمان آتلانتیک شمالی، کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا، شورای اروپا، سازمان همکاری اقتصاد و توسعه.

تاریخ معاصر
از قرن چهاردهم تا 1814 پادشاهان دانمارکی بر نروژ به صورت بخشی از قلمرو خود حکومت می‏کردند، نروژ، در پایان جنگهای ناپلئونی، کوشید تا مجدداً خودمختار گردد، ولی این کشور به زیر حکمرانی پادشاهان سوئدی درآمد، هرچند به پارلمان مجزای نروژ استقلال زیادی داده شد. رشد ملی‏گرایی در نروژ فشار بسیاری را بر اتحاد با سوئد وارد کرد، در در 1905 -‏ به دنبال رأی نروژیان مبنی بر لغو این اتحاد -‏ اسکار دوم پادشاه سوئد ادعای خود را بر تاج نروژ رها کرد تا جدایی صلح‏آمیز این کشور میسر شود. به دنبال رد پذیرش تخت سلطنت نروژ از سوی یک شاهزاده سوئدی، با مراجعه به آراء عمومی پرنس کارل دانمارکی -‏ با لقب هاکون هفتم -‏ پادشاه نروژ شد. نروژ در جنگ جهانی اول بی‏طرف بود ودر جنگ جهانی دوم نیز اعلام بی‏طرفی کرد، ولی به دست نیروهای آلمانی اشغال شد ( 1940 ). آلمانها دولت دست‏نشانده‏ای به رهبری ویدکون کویسلینگ برپا کردند. پس از جنگ، نروژ به پیمان آتلانتیک شمالی پیوست و در 1972 با ورود به جامعة اروپا موافقت نمود، ولی همه‏پرسی ملی عضویت در آن را رد کرد. در 1992 درخواست مجدد برای عضویت در جامعة اروپا به صورت انتخابات جدی درآمد.

دفاع
کل نیروهای مسلح : 32،700 ( 1991 ) به‏علاوة 28،500 ذخیره. خدمت سربازی : نیروی زمینی 12 ماه، دریایی و هوایی 15 ماه. سربازان مشمول فراخوانی هستند.

آموزش
میزان باسوادی : تقریباً 100%. سنین تحصیل اجباری : 7 تا 16 سال. تعداد دانشگاه : 4، به علاوة 10 مؤسسة همطراز با دانشگاه ( شامل 4 کالج دانشگاهی ).

اقتصاد
در نروژ سطح زندگی بالاست. تنها قسمت کوچکی از این سرزمین قابل کشت است، و بخش کشاورزی و دامداری -‏ که سوبسید زیادی به آن داده می‏شود -‏ بیشتر به تولید لبنیات و علوفه می‏پردازند. بیش از نیمی از مساحت نروژ پوشیده از درخت است و چوب از صادرات عمدة این کشور می‏باشد. صنعت ماهیگیری از منابع مهم درآمد ارزی خارجی است، و پرورش ماهی -‏ که دولت با برنامه‏های توسعه تشویق کرده است -‏ جای صید نهنگ و ماهیهای اعماق دریا را می‏گیرد. صنایع سُنتی تولیدی -‏ که مربوط به فن‏آوری ماهی، الوار و سنگ‏آهن بوده است -‏ هم‏اکنون براساس ذخایر بزرگ نفت و گاز طبیعی موجود در بخش نروژی دریای شمال تحت‏الشعاع فرآورده‏های نفتی و صنایع وابسته به آن است. نفت و گاز طبیعی بیش از یک سوم درآمدهای صادراتی کشور را تأمین می‏کند. صنایعی از قبیل مهندسی برق به کمک نیروی ارزان هیدروالکتریک توسعه یافته است