France - فرانسه

پرچم کشور فرانسه

 

کشور فرانسه

نقشه سیاسی کشور فرانسه

 درباره کشور فرانسه

مناطق گردشگری فرانسه

نقشه جغرافیایی کشور فرانسه

 دیدنی های کشور فرانسه

مناطق گردشگری فرانسه

اطلاعات کلی کشور  فرانسه

پایتخت: پاریس

نوع حکومت: جمهوری 

زبان رسمی: فرانسوی ، با اقلیتهای برتون و باسک 

مذهب: کاتولیک رومی (74%) ، اسلام سنی (4%) 

واحد پول: یورو(Euro) 

امید طول عمر: 77 سال 

جمعیت: 60,424,213 نفر (July 2004 est.) 

فرانسه یکی از کشورهای واقع شده دراروپای غربی می باشد که دارای چند منطقه تحت حاکمیت نیز است. فرانسه یکی از سه کشوری است که دارای سواحی هم در دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس دارد (دو کشور دیگر عبارتند از اسپانیا و مراکش). بخاطر ظاهر این کشور، در زبان فرانسوی به آن لقب شش ضلعی را داده اند.

جغرافیا

فرانسه از شمال و شمال غربی دارای مرزهای مشترک با بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان، سوئیس، ایتالیا، موناکو، اسپانیا و آندورا است. خاک کشور فرانسه در اروپا شامل مساحتی ۵۴۷.۰۳۰ کیلومترمربعی می شود که با این حساب، فرانسه بزرگ ترین کشور در بین اعضای اتحادیه اروپا، از نظر مساحت است. فرانسه همچنین دارای جاذبه های طبیعی بسیاری همچون جاذبه های ساحلی در مناطق شمالی و غربی و مناظر کوهستانی عمدتاً مربوط به رشته کوه های آلپ در قسمت شرقی است.

رودهای مهم : رون ، سن ، گارون ، سون

بلندترین نقطه : مون بلان ، 4807 متر 

آب و هوا

قسمت های شمالی و شمال شرقی فرانسه دارای آب وهوای معتدل است. قسمت های جنوبی نیز آب وهوای مدیترانه ای دارند. قسمت های شرقی فرانسه دارای اقلیم اقیانوسی است که یعنی این مناطق دارای میزان بارش بالا داشته و زمستان هایی معتدل و تابستان هایی گرم را تجربه می کنند. در سایر مناطق نیز معمولاً تابستان هایی گرم و گاهی طوفانی و زمستان هایی سرد دارند.

جنوب کشور با تابستانهای گرم و زمستانهای معتدل دارای آب و هوای مدیترانه ای است . دیگر نقاط فرانسه آب وهوایی معتدل دارد ، هر چند شرق که به درون قاره نزدیک تر است ، تابستانهایی گرمتر و زمستانهایی سردتر دارد . میزان بارندگی معتدل است و بیشترین مقدار در کوه ها و کمترین میزان آن در آبگیر پاریس می بارد .

شهرهای مهم: لیون, مارسی, لیل, بوردو, تولوز, نانت, تولون, گرنوبل, نیس, استراسبورگ, روآن, والانسین, کان, لانس, سن اتین, نانسی, تور, بتون, کلرمون – فران, لوهاور, رِن, اورلئان, مون پیله, دیژون, رنس, آنژه ,مانت –لا –ژالی, برست, دوئه, دانکرک, لومان, 
مساحت: 547,030 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 3,427کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: درجه 46 شمالی و 2 درجه شرقی 

حکومت و سیاست

فرانسه دارای حکومت متمرکز نیمه ریاستی است. قانون اساسی فعلی این کشور بر اساس رفراندومی در ۲۸ سپتامبر ۱۹۵۸ تایید و اجرایی شد که تاکید بسیاری بر تقویت رابطه شاخه اجرایی (دولت) با شاخه قانون گذاری (مجلس) دارد. شاخه اجرایی خود شامل دو قسمت می شود، قسمت اول ریاست جمهوری است که هر پنج سال با رای مستقیم مردم انتخاب می شود و ریاست شاخه اجرایی را بر عهده می گیرد. در حال حاضر فرانسوا اولاند که پیروز انتخابات بود عهده دار این سمت است و قسمت دوم مقام نخست وزیری است که فعلاً مانوئل والس عهده دار آن است.

قدرت اجرایی به رئیس جمهور واگذار شده است ، وی برای دوره ای هفت ساله با رأی تمامی افراد بالغ انتخاب می گردد . رئیس جمهور ، نخست وزیر و شورای وزیران را انتصاب می کند – که هر دو به پارلمان پاسخگو هستند – ولی این رئیس جمهور است و نه نخست وزیر که بر شورای وزیران ریاست دارد . پارلمان متشکل از دو مجلس است . مجلس سنا 321 عضو دارد – 296 نفر به نمایندگی از طرف سرزمینهای وابسته و دپارتمانهای ماوراء بحار فرانسه – که از طرف شوراهای شهری ، محلی و منطقه ای انتخاب می شوند . 12 سناتور باقیمانده را شهروندان فرانسوی مقیم خارج انتخاب می کنند . سناتورهای برای نُه سال خدمت می کنند و یک سوم آنان هر سه سال بازنشسته می شوند .

مجلس فرانسه نیز از دو قسمت تشکیل شده، یکی شورای ملی و دیگری سنا. شورای ملی شامل نمایندگان محلی می شود که با رای مستقیم مردم برای دوره های پنج ساله انتخاب می گردند. این شورا قدرت انحلال کابینه دولت را دارند. اما قسمت دوم، سنا است که شامل سناتورها می شود. سناتورها برای دوره های شش ساله (پیش تر 9 ساله) و توسط هیات انتخابات انتخاب می شوند. قدرت قانون گذاری سنا محدود است. در صورت ایجاد شدن مشکل در بین شورای ملی و سنا، حرف مورد تایید نهایی را شورای ملی خواهد زد.

تاریخ

کلمه فرانسه (France) برگرفته شده از کلمه ی لاتین Francia به معنای کشور فرانک ها می باشد. البته در خصوص ریشه کلمه فرانک نیز نظریات متفاوتی وجود دارد. یکی از این تئوری ها اشاره به این دارد که کلمه فرانک برگرفته شده از کلمه ی frankon می باشد. تئوری دیگری نیز به این موضوع اشاره می کند که فرانک در زبان باستانی ژرمنی به معنای آزاد است. کلمه ای مخالف برده و برده داری.

بر اساس قدیمی ترین مدارک بدست آمده، انسان هایی در منطقه ای که امروزه تحت عنوان کشور فرانسه شناخته می شود در حدود ۱.۸ میلیون سال گذشته می زیسته اند. این انسان ها در مواجهه با عوامل مختلف آب وهوایی شروع به زندگی عشایری و شکارچی-گردآورنده کرده اند. فرانسه دارای غارهای زیادی چون لاسکو است که قدرمت آثار شکل گرفته روی آن به دوران پارینه سنگی می رسد.

بعد از پایان آخرین عصر یخبندان (حدود ۱۰.۰۰۰ سال پیش از میلاد)، هوای این منطقه رو به عادی شدن گذشت و حدود ۷.۰۰۰ سال پیش از میلاد، این منطقه از اروپای غربی وارد دوران نوسنگی شد. سپس شاهد رشد و شکوفایی در عرصه های جمعیتی و کشاورزی هستیم که این اتفاق در میانه هزاره چهارم و سوم اتفاق افتاد.

دفاع

کل نیروهای مسلح : 453.100 (1991) به علاوه ی 89.300 پلیس شبه نظامی و 419.000 ذخیره . خدمت سربازی : 10 ماه .

قانون

کشور فرانسه از نظام حقوقی رومی-ژرمنی استفاده می کند. به عنوان مثال، قاضی امکان ساخت و ایجاد احکام جدید را ندارد و می بایست بر اساس تفسیرش حکم را صادر کند (تفسیر مذکور باید مطابق با تفاسیر سایر قضات در شرایط مشابه باشد)

حقوق در فرانسه شامل دو شاخه حقوق عمومی و حقوق خصوصی می شود. حقوق خصوصی شامل حقوق مدنی و احکام جزایی بوده، در حالی که حقوق عمومی در خصوص احکام اداری و قانون اساسی می باشد. به شکل کل، قانون فرانسه شامل سه جزء اصلی می باشد که عبارتند از حقوق مدنی، حقوق جزا (مجرمین) و اداری. احکام جزایی متمرکز بر آینده است. حقوق اداری هم که در بسیاری از کشورها جزئی از حقوق مدنی شمرده می شود، در فرانسه شاخه ای کاملاً مجزاست.

فرانسه از کشورهای سکولار بوده و از احکام وابسته به دین استفاده نمی کند.

اقتصاد

دولت سوسیالیست، بسیاری از شرکتهای بزرگ، بانکها و بیمه ها را خصوصی اعلام نمود. اما چندین شرکت عمده از جمله ایرفرانس، فرانس تله کوم، رنو و تالس در اختیار دولت است و در برخی از امور بویژه قدرت، حمل و نقل عمومی و صنایع دفاعی دولت حاکمیتی دارد.

نزدیک به دو سوم خاک فرانسه زیر کشت است . محصولات مهم شامل غلات (گندم ، ذرت ، جو و برنج ) لبنیات و گوشته چغندر قند و انگور برای تولید شراب است . فرانسه در حد بسیار بالایی از نظر کشاورزی خود کفاست ، به طوری که در این بخش فقط میوه های استوایی و خوراک دام وارد می گردد . ولی با وجود اتحاد و کوششهای تعاونیها ، کوچکی ابعاد قطعه زمینهای زیر کشت به صورت مسئله ای باقی است . کشت درخت و احیای جنگلها در حال حاضر کمک می کند تا آینده ی صنعت مهم چوب تضمین شود . منابع طبیعی شامل زغال سنگ ، سنگ آهن ، مس ، بوکسیت ، تنگستن و همچنین نفت و گاز طبیعی و مکانهای کافی برای نیروگاههای هیدروالکتریک است . صنایع مهم فرانسوی شامل : منسوجات ، شیمیایی ، فولاد ، غذایی ، ماشین سازی ، هواپیما سازی مهندسی مکانیک و الکتریکی است . به طور سنتی بنگاه های فرانسوی کوچک بوده است ، ولی ادغام موجب تشکیل شرکتهای بزرگ تر با توانایی رقابت بین المللی شده است . در حال حاضر ، فرانسه بعد از ایالات متحد امریکا و ژاپن و آلمان چهارمین قدرت صنعتی جهان به شمار می رود . در طی اواخر دهه ی 1980 بسیاری از شرکت های دولتی به بخش خصوصی واگذار شد . بیش از نیمی از نیروی کار در بخش خدمات و به ویژه ادارات ، بانکداری ، امور مالی و صنعت توریسم اشتغال دارد .

 

مناطق دیدنی کشور فرانسه

برج ایفل (eiffel tower)

مراکز گردشگری فرانسه 

مناطق دیدنی فرانسه

جاذبه های فرانسه 

دیدنی های فرانسه

کشور فرانسه 

مناطق دیدنی فرانسه

فرانسه 

اماکن دیدنی فرانسه

دیدنی های فرانسه 

کشور فرانسه

موزه لوور پاریس (louvre museum)

مناطق دیدنی فرانسه 

درباره کشور فرانسه

اماکن دیدنی فرانسه 

درباره کشور فرانسه

جاذبه های گردشگری فرانسه 

مناطق دیدنی فرانسه

درباره کشور فرانسه 

درباره کشور فرانسه

 

کاخ ورسای (palace of versailles)

دیدنی های کشور فرانسه 

اماکن دیدنی فرانسه

مراکز گردشگری فرانسه 

مناطق دیدنی فرانسه

جاذبه های فرانسه 

مناطق گردشگری فرانسه

کشور فرانسه 

کشور فرانسه

 

طاق نصرت (arc de triomphe)

فرانسه 

کشور فرانسه

دیدنی های فرانسه 

اماکن دیدنی فرانسه

مناطق دیدنی فرانسه 

درباره کشور فرانسه

اماکن دیدنی فرانسه 

مناطق گردشگری فرانسه

 

کوهستان مونت بلانک (mont blanc mountain)

جاذبه های گردشگری فرانسه 

مناطق گردشگری فرانسه

درباره کشور فرانسه 

مناطق گردشگری فرانسه

دیدنی های کشور فرانسه 

اماکن دیدنی فرانسه

مراکز گردشگری فرانسه 

مناطق دیدنی فرانسه

جاذبه های فرانسه 

مناطق دیدنی فرانسه

 

قلعه دیزنی لند (disneyland castle)

کشور فرانسه 

اماکن دیدنی فرانسه

فرانسه 

کشور فرانسه

گردآوری توسط بخش فرانسه سایت آکاایران