آکاایران: مجموعه: مکانهای تفریحی جهان


خیابان معروف «شانزلیزه» (Champs-Élysées) نامش آن قدر مطرح است که مسافران پاریس عموما آن را جزو اولین جاهایی که می خواهند ببینند در ذهن دارند. اما شاید یکی از معدود جاهایی در پاریس که وقتی به آن می رسی از انتظارت پایین تر است همین خیابان است و حتی کمی توی ذوق بعضی ها می خورد، آن هم از این لحاظ که آن قدر از آن در باور عمومی چیز خاصی ساخته اند که انتظارها از آن غیرواقعی و خیلی بالاست. مثلا در ایران در بین عموم مردم نهایت لوکس بودن را برای شانزلیزه به کار می برند و وقتی کسی آرام و بی خیال راه می رود می گویند مگر در شانزلیزه قدم می زنی؟! هرچند که این خیابان واقعا مرکز بوتیک های شیک و گران قیمت پاریس است.

آکاایران: گردش در گران ترین خیابان جهان

خیابان معروف  شانزلیزه

 

 شانزلیزه از میدان «شارل دوگل» (اِتوال) تا میدان «کنکورد» امتداد دارد. در غرب خیابان، «طاق پیروزی» (طاق نصرت/ Arc de Triomphe) در میدان شارل دوگل قرار دارد؛ طاقی که برای گرامی داشت پیروزی های ناپلئون بناپارت ساخته شد و در پایین آن نام فرمانده های فرانسوی در جنگ ها حک شده است. همچنین مقبره سرباز گمنام در زیر آن قرار دارد. سر دیگر شانزلیزه به دو کاخ معروف «گران پَلِه» و «پُتی پَلِه» می رسد که نمایشگاه و موزه هستند. شانزلیزه در نهایت از شرق به میدان معروف «کنکورد» می رسد با «اُبِلیسک» معروفش که از قاهره به این جا منتقل شده است. در ادامه هم باغ معروف «تویلری» است و معروف ترین موزه جهان یعنی «لوور». شانزلیزه که به معنای «دشت الیزه» است در محور تاریخی پاریس قرار دارد. الیزه هم در اسطوره های یونان به معنی بهشت است.
این خیابان یکی از مطرح ترین مرکزهای خرید در پاریس است با انواع فروشگاه ها و بوتیک های شیک. انواع برندهای مختلف لباس، کفش، لوازم آرایش، عطر، عینک و...، همچنین شرکت های بزرگ خوروسازی در این خیابان نمایندگی دارند. سینما، تئاتر، کافه و رستوران هم دیگر بخش های شانزلیزه هستند که سرتاسرش درخت کاری شده است.

 گران قیمت  ترین خیابان های دنیا

 تصاویر خیابان شانزلیزه در پاریس

 

رژه بزرگ نظامیِ روز چهاردهم ژوئیه هر سال در شانزلیزه برگزار می شود. چهاردهم ژوئیه روز فتح زندان «باستی» و روز ملی فرانسه و تعطیل رسمی است. همچنین از سال 1975 مرحله آخر مسابقات دوچرخه سواری «تور دو فرانس» در این خیابان برگزار می شود. شانزلیزه که تا کنون شاهد برگزاری تجمع های سیاسی و تظاهرات هم بوده است، در جام جهانی 1998 و بعد از برد تیم ملی فوتبال فرانسه محل تجمع و شادی فرانسوی ها بود.
خیابان شانزلیزه با 1910 متر طول و 70 متر عرض، در هر دو سمتش ایستگاه مترو قرار دارد که دسترسی به آن را بسیار راحت می کند.   

گردش در گران ترین خیابان جهانگران ترین خیابان جهان

خیابان شانزلیزه در پاریس

  

 خیابان شانزلیزه در پاریس

    طاق پیروزی در میدان شارل دوگل

 

 پاریس

     خیابان شانزلیزه در پاریس

 

 جاذبه های گردشگری فرانسه

        اتوبوس گردشگران در شانزلیزه

 

 فرانسه

        خیابان شانزلیزه  یکی از مطرح ترین مرکزهای خرید در پاریس است

 

 خیابان معروف شانزلیزه

انواع فروشگاه ها و بوتیک های شیک در خیابان شانزلیزه وجد دارد

 

 معروف ترین خیابان های جهان

 خیابان شانزلیزه 1910 متر طول و 70 متر عرض دارد

 

 عکس های خیابان شانزلیزه

 سینما، تئاتر، کافه و رستوران هم از دیگر بخش های شانزلیزه هستند

 

 تصاویر خیابان شانزلیزه

در هر دو سمت خیابان شانزلیزه ایستگاه مترو قرار دارد که دسترسی به آن را بسیار راحت می کند

   

 خیابان شانزلیزه

 فروشگاه دیزنی در شانزلیزه

  

 شانزلیزه

نمای بیرونی پُتی پَلِه در خیابان شانزلیزه

    

 گران قیمت  ترین خیابان های دنیا

 میدان کنکورد دز خیابان شانزلیزه

 


.

منبع :