آکاایران: کشف دندان کوسه ی ۲۰ میلیون ساله

به تازگی دندان کوسه ای پیدا شده است که تمامی مشخصاتش با کوسه های دیگر فرق می کند. شاید با خودتان بگویید که دقیقا چه فرقی چون خیلی ها این فکر را نمی کرده اند که کوسه ها دارای شکل دیگری بوده باشند. باید به شما بگوییم که ما در این مطلب نمی خواهیم درباره ی مشخصات ظاهری یک کوسه صحبت کنیم بلکه همانطور که در تیتر خواندید، روی صحبت ما با آرواره های یک کوسه است. کشف دندان کوسه ی ۲۰ میلیون ساله به دانشمندان این فرضیه را داده است که کوسه ها در میلیون ها سال پیش، بسیار قدرتمند تر بوده اند و بی شک کوسه های فعلی که خطرناک هم هستند تنها دموی آسان تر از کوسه های ۲ میلیون سال پیش است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، داستان کشف دندان کوسه ی ۲۰ میلیون ساله را بررسی و مرور نماییم.

اگر بخواهیم تا داستان این کوسه را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که اگر کوسه های می توانستند فکر کنند، ۲۰ میلیون سال پیش حتی فکرش را نمی کرد که چندین میلیون سال بعد دندان یکی از همگونه هایشان پیدا شود و اینگونه سر و صدا راه بیاندازد.

در همان ۲۰ میلیون سال پیش کوسه ای که به طول و عرض یک اتومبیل بوده است در دریای آتلانتیک و اقیانوس آرام شنا می کرده و با دندان های تیز خود ماهی ها را شکار می کرده است و زندگی روتین و فیزیولوژیکی خود را داشته است.

حال فسیلی از دندان این کوسه به دست آمده است که به ما می گوید که اگر چه این فسیل کشف شده روایتی از انقراض این کوسه را دارد، اما از خود و هم نوعانش، ۵ نمونه از دندان کوسه های باستانی را به ارمغان آورده است. دندان های این کوسه ی باستانی تقریبا به اندازه ی ۴٫۵ سانتی متر هستند و در ژاپن، کالیفرنیا، پرو و کارولینای شمالی کشف شده اند.

یکی از باستان شناسان بسیار معروف دانشگاه دی پاول در شیکاگو به نام کنشو شیمادا در خصوص کشف دندان این کوسه در این منطقه ی جغرافیایی گسترده بیان کرد که اطلاعات بشر نسبت به موجودات دریایی باستانی بسیار اندک است.

 کشف دندان های تیز کوسه ای که برای ۲۰ میلیون سال پیش است!کشف دندان کوسه ی 20 میلیون ساله

بر اساس بررسی بررسی های دانشمندان، این کوسه ی باستانی در اوایل عصر میوسن زندگی می کرده است و محققان نام آن را مگا لولمانا پارادوکسودون (Megalolamna Paradoxodon) گذاشته اند. این اسم و مخصوصا بخش مگای آن، به دندان های بزرگ، تیز و قدرتمند این کوسه اشاره ی مستقیم دارد.

آقای کنشو شیمادا درباره ی دندان این کوسه گفته است که در نگاه اول دندان این کوسه ی باستانی شبیه به دندان های بزرگ کوسه ماهی های خطرناک اقیانوس یا کوسه ماهی های سالمون است اما باید بگویم که بسیار محکم تر و تنومندتر هستند و به همین دلیل به این نتیجه رسیدیم که متعلق به خانواده ی Otodontidae خواهد بود.

بر اساس شبیه سای که انجام شده است، دندان های جلویی این کوسه برای گرفتن و دندان های عقبی آن برای خرد کردن استخوان های طعمه مناسب بوده اند و به وسیله ی آن ها کوسه ی باستانی غول پیکری که با تیتر یک کشف دندان کوسه ی ۲۰ میلیون ساله بسیار معروف شد، طعمه های خود را گرفته و در مدتی کوتاه تکه تکه می کرده است.

کوسه ی مگا لولمانا پارادوکسودون در جاهای کم عمق آب زندگی می کرده است. آب های ساحلی در عرض های جغرافیایی میانی مکان هایی بوده اند که محققان دندان کوسه ی باستانی را کشف کرده اند.

الی گشت

تخمین طول کوسه ی مگا لولمانا پارادوکسودون با استفاده از اندازه ی دندان کوسه ی باستانی برای دانشمندان میسر شد و آن ها به این وسیله اندازه ی این کوسه را به دست آوردند. با تجزیه و تحلیلی که نسبت به دندان و به بدن این کوسه و همچنین با توجه به کوسه های امروزی در خانواده ی کوسه های لمنیفورم (Landform) ها که به طور مثال شامل گونه هایی همانند کوسه ی ببری، کوسه ماکو و کوسه ی سفید بزرگ است، محققان و دانشمندان درباره ی آن تخمین می زنند که کوسه ی باستانی در حدود ۳٫۷ متر طول داشته است.

البته در این صورت یک کوسه ی سفید بزرگ فعلی، از نظر جثه ای کوچک تر بوده است. کوسه ی سفید بزرگ طولی به اندازه ی ۴٫۶ تا ۶٫۱ متر دارد. البته به گفته ی جان پاول هادنت که یکی دیگر از محققان بیولوژی که در دانشگاه فیلادلفیا است و در آن جا فعالیت دارد، اندازه ی دندان یک کوسه معیار مناسبی برای تخمین زدن اندازه ی کل بدن آن نیست.

به عنوان مثال می گوییم که برخی از کوسه های امروزی دندان کوچک تری به نسبت دندان های کوسه های باستانی دارند، اما به هر حال این ممکن است که طول آن ها حتی به ۱۲ متر هم برسد. با این حال، این دندان ها تنها دندان های باستانی پیدا شده از یک کوسه نیستند.

عجایب جهان

در تونل های زیر زمینی ایتالیا یک دیرینه شناس دندان یک کوسه ی غول پیکر ما قبل تاریخی را که احتمالا توسط فردی مجموعه دار و بی اطلاع از ارزش این دندان را دور انداخته شده بود یافت کرد . این باستان شناس که با داوطلبین در پی یافتن اجسام به جای مانده از جنگ جهانی دوم در تونل های زیرین شهر ناپل در ایتالیا مشغول اکتشافات خود بوده است، به صورت اتفاقی دندان بزرگی را که بزرگتر از یک نیم کف دست انسان است را پیدا کرده اند و با تحقیقاتی که انجام داده است، گمان می رود که این دندان متعلق به یک کوسه ی مگالودون باشد.

این دانشمند معتقد است که این دندان مربوط به کوسه ای است که حداقل به اندازه ی یک کاخ ۶ طبقه طول دارد اما دانشمندان اصرار دارند که تا پایان بررسی ها و آزمایشات تخصصی خود درباره ی این دندان، سکوت کنند و اطلاعاتی را ارائه نکنند . دکتری که این دندان را یافت کرد، حتی تصور این که چنین چیز با ارزشی را در این تونل ها پیدا کند را هیچ وقت بی شک، نمی کرده است.

.

منبع : الی گشت