آکاایران: خانه استخوانی در بارسلونا

کاسا باتلو (Casa Batlló) یکی از مشهور ترین ساختمان ها و جاذبه های گردشگری شهر بارسلوناست که در مرکز این شهر واقع شده است. این بنای عجیب و غریب که شبیه به اسکلت است، اثر یکی از بزرگترین معماران جهان به نام آنتونی گودی ( Antoni Gaudí) است. گودی بارها با ساخت بناهای عجیب مختلف، حیرت تمامی جهانیان را موجب شده است. اما این ساختمان با تمامی آثار قبلی او متفاوت است. به خاطر این ساختمان وحشتناک، انتقادات زیادی به او شده است. با الی گشت همراه شوید تا سری به شهر توریستی بارسلونا و یکی از شاهکارهای معماری آن یعنی خانه استخوانی بارسلونا بزنیم.

آکاایران: هر کس به این خانه استخوانی پای بگذارد جادو می شود! + تصویر

خانه استخوانی بارسلونا در سال ۱۸۷۷ میلادی ساخته شده است. پس از اینکه خانواده باتلو از معمار این بنا گودی خواستند خانه جدیدی برایشان بسازد، او تصمیم گرفت تا این ساختمان را به سبک معروف کاتالانی بازسازی کند. بنابراین، این بنا در سال ۱۹۰۴ دوباره از نو طراحی شد و به شکل و شمایل امروزیش در آمد. خانه استخوانی بارسلونا در طول تاریخ، بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. امروزه ساختمان استخوانی یا همان اسکلتی بارسلونا یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری این شهر است که هر سال میلیون ها نفر از آن دیدن می کنند.

 هر کس به این خانه استخوانی پای بگذارد جادو می شود! + تصویرخانه استخوانی بارسلونا

خانه استخوانی بسیار شگفت انگیز است! همانند تمامی ساختمان هایی که گودی قبلا طراحی کرده، مدرنیزه و هنر از سر و روی این بنا می بارد. به خصوص طبقه اول این بنا، بسیار عجیب است. در این طبقه، بالکن هایی عجیب و غریب و پنجره هایی با شکل عجیب تر وجود دارند. مجسمه های سنگی این طبقه نیز از مشهور ترین ویژگی های آن هستند. مردم محلی ایالت کاتالونیا، نام مخصوصی را برای این ساختمان مشهور شهرشان انتخاب کرده اند. آن ها به به این بنا Casa dels ossos می گویند که به فارسی می شود خانه استخوان ها یا همان خانه استخوانی.

طراحی خانه استخوانی بسیار منحصر به فرد است. دیوارهای بنا به شکل موج دار طراحی شده اند و در بالای نمای خارجی این ساختمان هم تزئیناتی همانند تپه های ماسه ای با خطوط موج دار وجود دارد. نمای ساختمان به سه بخش متمایز تقسیم می شود که هر کدام نشان دهنده بخش خاصی از آناتومی اسکلت هستند! در طبقه همکف بنا، استخوان های انتزاعی بسیار بزرگی تعبیه شده اند. بالای این استخوان ها چیزهایی شبیه به رگ های خونی و ماهیچه طراحی شده اند. سقف بنا نیز به شکلی طراحی شده است که شبیه به پشت یک اژدها و یا دایناسور باشد. همانطور که پوست یک اژدها فلس دارد، سقف خانه استخوان نیز فلس دار طراحی شده است.

جاذبه های بارسلونا

یک تئوری پر طرفدار در مورد این ساختمان این است که مورد دایره ای شکلی که در میانه های این بنا قرار دارد و کمی شبیه به صلیب است، نماد و نشانه ای از سنت جورج (یکی از افراد مقدس بارسلونا) است. کاشی های روی سقف این عمارت بسیار شفاف و براق هستند تا بتوانند یک اژدهای غول پیکر را به خوبی منعکس کنند. رنگ سبز سمت راست این پشت بام، جاییست که سر اژدها شروع می شود. در مرکز، رنگ های آبی و بنفش را خواهید دید و در سمت چپ نیز رنگ های قرمز و صورتی خود نمایی می کنند.

عمارت استخوانی بارسلونا یک نمونه بسیار عالی از رویکرد وسواسی و ترکیبی گودی است. تمامی اجزای ساختمان به طرزی ماهرانه و وسواسی در کنار هم قرار گرفته اند تا بتوانند یک اسکلت را در ذهن تداعی کنند. گودی با این شاهکار معماری مدرنش، یک سبک عقل گرایی را در بین معماران جهان رایج کرد. سبکی که حدود ۳۰ سال قبل از ایجاد اولین مدرسه عقل گرایی متولد شد!

 هر کس به این خانه استخوانی پای بگذارد جادو می شود! + تصویرخانه استخوانی بارسلونا

امروزه گردشگران بسیاری برای تماشای این اثر با شکوه معماری، به بارسلونا سفر می کنند. تا قبل از سال ۲۰۰۲ میلادی، بازدید از این مکان برای عموم آزاد نبود و بازدیدکنندگان فقط از بیرون نمای زیبای آن را می دیدند. اما از این سال به بعد، درهای خانه استخوانی بارسلونا بر روی عموم مردم گشوده شد.

جاذبه های بارسلونا

بنابراین می بینید که برای اینکه یک اثر در فهرست آثار جهانی ثبت شود، لازم نیست قدمتی چند هزار ساله داشته باشد. حتی یک بنای ۱۰۰ ساله هم اگر با خلاقیت ساخته شده باشد، می تواند به همچین درجه ای برسد. معمار خلاق این بنا، با جادوی رنگ و نور پردازی، اثری بی نظیر در دنیا ساخته که نمونه اش در هیچ کجای دیگر قابل مشاهده نیست. تا اینجا بیشتر از نمای خارجی بنا صحبت کردیم، ولی این تمام ماجرا نیست. شگفتی های خانه استخوانی بارسلونا در فضای داخلی آن هم دیده می شوند. وقتی که وارد ساختمان شوید، رقص نورهای طبیعی نمایشی چشم نواز برایتان اجرا می کنند. در اینجا نور خورشید از لا به لای شیشه های رنگی بنا عبور و اثری هنری را داخل آن ایجاد می کنند. رنگ و نور اصلی ترین مصالحی هستند که گادی در آثارش از آن ها استفاده می کند.

.

منبع : الی گشت