آکاایران: مساجد تاریخی شیراز

بیایید به یکی از کهن ترین شهرهای ایران سری بزنیم. شهری که شهرتی جهانی دارد و بوی بهار نارنج هایش در فصل بهار، آدمی را مست خود می کند. شیراز مملو از آثار و جاذبه های گردشگری تاریخی است. مساجد این شهر تنها گوشه ای از بی شمار آثار تاریخی آن هستند. مساجد شهر شیراز آن قدر دلپذیر هستند که به خاطر آن ها، لقب “شهر مساجد دلپذیر” را بر این شهر گذاشته اند. امروز قصد داریم تا برخی از شاهکاری معماری ایرانی – اسلامی شیراز را برایتان معرفی کنیم. با الی گشت همراه باشید تا با هم به مساجد تاریخی شیراز سر بزنیم.

آکاایران: آشنایی با مساجد تاریخی شهر شیراز

مساجد تاریخی شیراز نمونه هایی بی نظیر و با شکوه از هنر معماری در تاریخ دوران اسلامی ایران هستند. در همه جای ایران زمین مساجد تاریخی زیادی وجود دارند، ولی مساجد شیراز فرق دارند! آن ها آنقدر دلپذیر هستند که هر کس تماشایشان می کند، می خواهد ساعت ها درونشان بماند و از فضای معنوی آن ها لذت ببرد! کافیست مسجد نصیر الملک را در ذهنتان تداعی کنید، تا متوجه منظورم شوید. شاید اگر این مساجد را از شیراز بگیریم، این شهر نصف زیبایی هایش را از دست بدهد. کاشی کاری های دلپذیر، آجرکاری های دیدنی، پنجره هایی مشبک با شیشه هایی رنگ و وارنگ و ستون هایی مرتفع و پیچ دار، تنها ذره ای از تزئینات منحصر به فرد مساجد تاریخی شیراز هستند. در ادامه این مساجد را معرفی خواهیم کرد.

معرفی مساجد تاریخی شیراز

مسجد نصیر الملک شیراز

فاقد شک مسجد نصیر الملک شیراز، یکی از زیباترین مساجد تاریخی ایران است. این مسجد به بهترین و دلپذیر ترین شکل ممکن طراحی و ساخته شده تا نمازگزارانش در محیطی آرام و با صفا به عبادت مشغول شوند. نصیر الملک در خیابان لطفعلی خان زند در یکی از قدیمی ترین محله های شیراز به نام گودعربان واقع شده است. دستور ساخت چنین مسجد با شکوهی را میرزا حسن علی خان حاکم فارس که لقب نصیر الملک داشت، در سال ۱۲۵۵ صادر کرد تا یادگاری چنین دلپذیر در شیراز از خود به یادگار بگذارد. از همان ابتدای ورود به این مسجد غرق در زیبایی آن خواهید شد. اما شاید برخی با خودشان بگویند، چنین زیبایی هایی را اکثر مساجد تاریخی دیگر ایران هم دارند.

شیراز

کافیست وارد شبستان مسجد شوید تا تفاوت را احساس کنید! بیشتر شهرت مسجد نصیر الملک شیراز به خاطر وجود شیشه های رنگی شبستان است. سایه روشن نور خورشید که از این شیشه ها عبور می کنند بر روی زمین، محیطی هنری و شگفت انگیز را ایجاد می کند که نه تنها گردشگران داخلی، بلکه گردشگران خارجی را محوط تماشای خود می کنند. این بنا را محمد حسن معمار در طول ۱۲ سال ساخته است. نصیر الملک یکی از مساجد تاریخی شیراز و بناهای عهد قاجاری ایران است.

موقعیت مسجد روی نقشه

مسجد عتیق شیراز

مسجد جامع عتیق شیراز را که قدیمی ترین مسجد موجود در این شهر است، مسجد جمعه یا مسجد آدینه نیز می نامند. این مسجد در نزدیکی یکی دیگر از جاذبه های تاریخی – مذهبی شهر شیراز به نام حرم شاهچراغ قرار گرفته است. ساخت مسجد جامع عتیق در عهد فرمانروایی عمرولیث صفاری در دوره صفاریان صورت گرفته است. طبق نظر بسیاری از باستان شناسان، مسجد عتیق بر روی بقایای یکی از آتشکده های مهم پیش از اسلام ساخته شده است. البته به دلیل اینکه مطالعات باستان شناسی کمی در این مکان صورت گرفته، نمی توان گفت که این آتشکده مربوط به چه دورانی بوده است.

این مسجد یکی از بناهای بسیار مهم در تاریخ شهر شیراز است و علاوه بر نقش مذهبی، نقش سیاسی – اجتماعی زیادی را هم در طول تاریخ ایفا کرده است. یکی از ویژگی های منحصر به فرد این مسجد، دارالمصحفی است که در سال ۷۵۲ قمری در وسط حیاط آن ساخته اند. به این مکان خدای خانه نیز می گفتند، چرا که قاریان قرآن در آن قرآن قرائت می کردند و کاتبان نیز قرآن می نوشتند. مسجد عتیق شیراز، بارها در طول حیاط پر فراز و نشیبش مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

موقعیت مسجد روی نقشه
جاذبه های تاریخی شیراز

مسجد وکیل شیراز

کریم خان زند، نقش زیادی در توسعه و رونق شهر شیراز داشته است. مسجد وکیل در حقیقت بخشی از یک مجموعه به نام مجموعه وکیل است که در دوران سلسله زندیه و به دستور کریم خان زند ساخته شده اند. بازار و حمام وکیل از دیگر آثار زندیه ای هستند که در مجاورت مسجد وکیل واقع شده اند. مسجد وکیل که ۱۱ هزار متر مربع مساحت دارد، از جمله مساجد دو ایوانی کشور است و دو شبستان در شمال و جنوبش دارد. مسجد وکیل یکی از مساجد تاریخی شیراز است که حتما باید ببینید.

موقعیت مسجد روی نقشه
 آشنایی با مساجد تاریخی شهر شیرازمساجد تاریخی شیراز

مسجد مشیر الملک

یکی دیگر از مساجد تاریخی شیراز که از قضا از زیباترین آن ها نیز هست، مسجد مشیر الملک شیراز است. این مسجد دلپذیر را فردی به نام میرزا ابوالحسن خان مشیر الملک حاکم فارس در دوران قاجار بنا نهاده است. مسجد مشیر سه شبستان و چند حجره دارد و ساختش حدود ۱۰ سال به طول انجامیده است. یکی از زیباتری بخش های این مسجد، کاشیکاری های محراب آن و همچنین کتیبه سنگ مرمر آن است که سوره توحید روی آن نگاشته شده است. در سفر به شیراز حتما سری هم به مسجد زیبای مشیر الملک که در خیابان قاآنی شمالی در محله بازار ارامنه قرار دارد، بزنید.

موقعیت مسجد روی نقشه
شیراز

مسجد نو یا مسجد شهدای شیراز

پیشتر گفتیم که مسجد جامع عتیق، قدیمی ترین مسجد شهر شیراز است. پس از این مسجد، رتبه دوم مساجد تاریخی شیراز در اختیار مسجد نو است. این مسجد، نام دیگری هم دارد و دلیل این نام سازنده آن است. پس از آنکه فرزند اتابک سعد بن زنگی دچار بیماری سختی می شود، او نذر می کند که در صورت بهبودی فرزندش، خانه خود را به مسجد تبدیل کند. پس از اینکه فرزند اتابک بهبود یافت، وی مسجدی را به همراه بازار و حمام برای استفاده عموم ساخت. به همین خاطر به این مسجد مسجد اتابک نیز می گویند. البته مسجدی که در آن دوران ساخته شده بود، بنا به دلایلی رو به ویرانی رفت و دوباره آن را از نو ساختند.

جاذبه های تاریخی شیراز

این مسجد ویژگی دیگری نیز دارد، با حدود بیست هزار متر مربع مساحت، مسجد نو بزرگترین مسجد ایران است. امروزه نماز جمعه شهر شیراز در این مسجد برگزار می گردد، به همین خاطر برخی نام مسجد شهدا را بر آن نهاده اند.

موقعیت مسجد روی نقشه
.

منبع : الی گشت