آکاایران: آبشار شیرایتو | Shiraito Falls در ژاپن

ژاپن به داشتن کوه هایی که آبشارهای بلند و دلپذیر را در خود جای داده اند معروف است به طوری که در این کشور حدود ۱۵۷ آبشار وجود دارد که با زیبایی جادویی خود گردشگران را محسور می کنند. در اطراف کوه فوجی به دلیل فوران آتشفشان، جاذبه های تماشایی زیادی شکل گرفته که فاقد شک یکی از جذاب ترین آن ها آبشار شیرایتو است، آبشاری که در لیست میراث فرهنگی یونسکو قرار دارد و از دیدنی ترین جاذبه های ژاپن است. می خواهیم درباره آبشار شیرایتو بیشتر حرف بزنیم، در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

آبشار شیرایتو (Shiraito Falls) یکی از تماشایی ترین آبشارهای ژاپن است، آبشاری با شکوه و سحرانگیز که در نزدیکی کوه فوجی و پنج دریاچه ی فوجی جای گرفتهاست. سرچشمه ی این آبشار جریانی است که از کوه فوجی سرچشمه می گیرد و با رسیدن به صخره ای سنگی پس از تقسیم شدن به صدها جریان کوچک از ارتفاع ۲۰ متری به پایین سرازیر می شود. این آبشار در شمال شهر کاروایزاوا و در دامنه های جنوب غربی کوه فوجی قرار دارد و شکل ظاهری اش باعث شده که به اسم شیرایتو به معنی «نخ سفید» معروف شود چون از چندین جریان باریک تشکیل شده که درست مثل نخ سفید ابریشمی به نظر می آیند.

جاذبه های ژاپن

از ویژگی های منحصربفرد این آبشار این است که آب آن از چشمه ای بر روی کوه فوجی سرچشمه می گیرد و در هر ثانیه ۱٫۵ تن از آب چشمه به پایین سرازیر می شود. در واقع این آب ترکیبی از باران و برف های آب شده است که در حدود ۸۰ سال به داخل کوه فوجی رسوخ پیدا کرده اند و حالا آب از بین شکاف دو لایه گدازه که به خاطر فوران آتشفشان در زمان باستان شکل گرفته به بیرون راه پیدا می کند. در دوره ادو (Edo period)  رسم بر این بود که زائران قبل از صعود به قله فوجی در این آب شنا می کردند.  با رفتن به کنار این آبشار در زاویه ی دید اصلی آبشار نمی توانید کوه فوجی را ببینید اما در روزهای آفتابی می توانید درست در محلی بایستید که هم آبشار و هم کوه فوجی را در یک قاب تماشا کنید.

 آبشار شیرایتو، یکی از تماشایی ترین آبشارهای ژاپنآبشار شیرایتو

آبشار شیرایتو زیبایی خارق العاده ای دارد؛ آبشاری عریض که در آن چندین و چند جریان آب از میان جلبک ها به پایین می ریزند و چشم اندازهایی نفسگیر خلق می کنند. در پایین این آبشارها استخری شکل گرفته به رنگ آبی زلال که با انعکاس درختان و فضای سبز اطراف، جذابیت آبشار را دو چندان کرده است. در فصل تابستان با آب شدن یخ ها و برف ها این آبشار پرآب تر و زیباتر می شود و درختان و گیاهان سرسبز اطراف بازدید از این آبشار را نفسگیر کرده اند. خیلی ها برای فرار از گرمای تابستان در این فصل از سال به سمت این آبشار می روند تا با شنا در استخر آن خنک شوند. این آبشار در فصل پاییز هم زیبایی های خودش را دارد در این فصل برگ همه ی درختان به نارنجی و زرد تغییر رنگ داده اند و جلوه هایی ویژه را خلق کرده اند. درسته که در فصل بهار اطراف آبشار پر از گیاهان وحشی می شود اما رنگ قرمز مایل به زرد درختان افرا در فصل پاییز تصاویر خیره کننده ای را می آفرینند.

سفر

آبشار شیرایتو با ۱۵۰ متر پهنا در بین زیباترین آبشارهای ژاپن قرار دارد و گردشگران را مبهوت زیبایی های سحرانگیزش می کند. اینجا یکی از جذاب ترین مکان های ژاپن برای عکس گرفتن است و گردشگران معمولا چشم اندازهای این آبشار را سوژه عکاسی های خود می کنند و در میان طبیعت عکس های زیبایی می اندازند. در اینجا سکوت دلنشین طبیعت با صدای شره های آب در هم می آمیزد و نوایی آرامش بخش را در میان طبیعت می پیچاند که گوش دادن به آن تماشای چشم اندازهای اطراف را لذت بخش تر می کند. مطمئنا در بازدید از آبشار شیرایتو دلتان نمی خواهد حالا حالاها این محل دلپذیر و دلفریب را ترک کنید برای همین گردشگران زیادی صبح زود را برای بازدید از این آبشار انتخاب می کنند تا بتوانند زمان بیشتری را در اینجا بمانند.

جاذبه های ژاپن

این آبشار در بین ۱۰۰ آبشار جذاب ژاپن قرار  دارد و در سال ۲۰۱۳ در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفته تا در دنیا معروف شود. بازدید از آبشار شیرایتو رایگان است و با اینکه در میان طبیعتی بکر قرار گرفته اما دسترسی به آن اصلا کار سختی نیست، برای رسیدن به آن می توانید از ایستگاه JR Fujinomiya سوار اتوبوس شوید.

در نزدیکی آبشار شیرایتو آبشار دیگری هم هست با ارتفاع ۲۵ متر که در مقایسه با این آبشار جوش و خروش بیشتری دارد. فاصله ی این دو آبشار با هم ۵ دقیقه پیاده روی است و اگر برای بازدید از آبشار شیرایتو از ورودی اصلی وارد شوید در مسیر رسیدن به این آبشار، اول آبشار اوتودومه (Otodome Falls) را در مقابل خود می بینید. پیشنهاد می کنیم مدتی را در کنار آبشار اول توقف کنید و از آن هم بازدید کنید چون چشم اندازهای این دو آبشار کاملا با هم متفاوت هستند.

.

منبع : الی گشت