آکاایران: پارک جنگلی ژانگ جیاجیه به وسعت حدود ۱۳۰ کیلومتر مربع در ۳۲ کیلومتری حومه شمالی شهر چانگ ژیاژیه قرار دارد. در سال ۱۹۹۲ توسط سازمان یونسکو به عنوان منطقه باستانی و تاریخی ثبت گردید و در سال ۲۰۰۴ هم به عنوان ژئوپارک جهانی معرفی شد. بیشتر شهرت این پارک به سبب ستون های صخره ای بلندی است که اولین فیلم مشهور سه بعدی سینمایی به نام آواتار (۲۰۱۲) در آن فیلم برداری شد.

 

تاریخچه پارک ملی ژانگ جیاجی(Zhangjiajie)

 این منطقه جنگلی  سابقا یک مکان ممنوعه بود و هر کسی نمی توانست وارد آن شود . در تاریخ ۲۴ نوامبر سال ۱۹۳۴ توسط ارتش سرخ چین آزاد شد و کمیته انقلاب شهر دایونگ در این مکان تاسیس شد اما همچنان حکومتی باقی ماند .

پس از جمهوری خلق چین در سال ۱۹۴۹، به شهرستان بانپینگ ملحق شد و شش سال بعد توسط دولت ، به نام مزرعه جنگلی چانگ ژیاژیه تغییر نام داد.

 در سال ۱۹۸۲، شورای دولتی چین نام مزرعه جنگلی را به  "پارک جنگلی ملی چانگ ژیاژیه "تغییر داد و این زمان بود که اولین پارک جنگلی ملی  در چین ساخته شد.
سال ۱۹۹۲، پارک ملی جنگل ژنژیجی  به خاطر منحصر به فرد بودن چانگ ژیاژیه  توسط #سازمان ملل متحد در لیست  "میراث جهانی طبیعی تاریخی"   ثبت گردید. 
در فوریه سال ۲۰۰۴ عنوان پارک جهانی #زمین شناسی  را نیز کسب کرد.  

این پارک ملی اولین منطقه  گردشگری چین بود که درجه AAAAA را در سال ۲۰۰۷ کسب کرد.

پارک ملی چانگ ژیاژیه
جاذبه های توریستی و تاریخی پارک ملی
۱) کوهستان یوان ژیاژیه

کوهستان یوان ژیاژیه واقع در بخش شمال پارک جنگلی ملی چانگ ژیاژیه ، به سبب کوه های شیب دار، ستون های سنگی عجیب و غریب و  دره های عمیق اش بسیار دیدنی است. صحنه های فیلم آواتار نیز مربوط به این کوهستان است.

همچنین منطقه روح های سرگردان در این قسمت واقع شده اند.

 حدود ۸۰۰ متر که وارد کوهستان می شویم یک دنباله زیگزاگ شما را با خود تا بالا می برد از آنجا سرزمین ارواح سرگردان در مقابل روی شماست.

شما می توانید بسیاری از اشکال و اندازه های مختلف که ممکن است بخشی از آن ها در ابرها پنهان باشند را ببینید، به خصوص بعد از باران، کاملا احساس می کنید که ، در سرزمین عجایب آسمانی ایستاده اید.

چرا سرزمین روح

 گویا بازدید کننده ها که سخت  محسور مناظر زیبا و مرموز می شدند راه برگشت را گم می کردند به همین دلیل این سرزمین را سرزمین روح از دست رفته نام گذاری می کنند .

 طولانی ترین و بالاترین تله کابین جهان که در کتاب گینس ثبت شده در این مکان وجود دارد که طول کل آن ۷۴۵۵ متر است.

کوهستان یوان ژیاژیه
کوهستان یوان ژیاژیه
کوهستان یوان ژیاژیه
کوهستان یوان ژیاژیه

جاده تونتیان

 جاده تونتیان یا "جاده ای  با ۹۹ پیچ "یک بزرگراه  ۱۱ کیلومتری است  که در کوهستان یوان ژیاژیه قرار دارد و یکی از شیب دار ترین مارپیچ ها در جهان است.

فاصله بین دو پیچ حداقل ۳۰۰ و حداکثر ۱۲۰۰ متر است.

جاده تونتیان
جاده تونتیان
جاده تونتیان
جاده تونتیان
۲) ستون جنوبی آسمان

کوهستان یوان ژیاژیه #چشم انداز طبیعی و بسیار کهن دارد .

 ستون جنوبی آسمان با ارتفاع ۱۰۷۴ متر از سطح دریا یکی از سه هزار صخره کوهستان یوان ژیاژیه است. در سال ۲۰۰۸  گروهی از عکاسان هالیوودی چهار روز وقت صرف کردند و از این منطقه #عکاسی کردند و این عکس ها منبع الهام بسیاری از اِلمان های صحنه فیلم آواتار شد. به طور مثال الگوی کوه تسبیح گوی در جهان پاندرا از صخره ستون جنوبی آسمان برداشته شد.

در سال ۲۰۰۹ این صخره به خاطر یادبود این اثر به کوه تسبیح گوی آواتار تغییر نام داد.

ستون جنوبی آسمان
ستون جنوبی آسمان
ستون جنوبی آسمان
ستون جنوبی آسمان
۳) روستای هوانگشی

این #روستا بزرگترین روستای گردشگری کوهستان یوان ژیاژیه است. گفته شده است که در دوران سلسله هان، ژانگ لیانگ (یک سیاستمدار) به این محل تبعید شد و در نهایت با کمک معلم خود به نام "هوانگ شی گونگ" توانست فرار کند. از آن پس، این محل  روستای  هوانگشی نام گرفت.

یک ضرب المثل محلی هست که می گوید " اگه هوانگشی رو نبینی انگار بازدیدت از چانگ ژیانژیه قبول نیست". روستا در ارتفاع ۱۰۸۰ متری از سطح دریا قرار دارد. از جاذبه های #توریستی این روستا  "کتاب  آسمانی " و "جعبه گرانبها " ، "باغ جلویی" ، " صخره لاک پشت" است . منظره طلوع و غروب روستا نیز از جاذبه گردشگری روستا است.

یک سکوی بالای یک صخره در شرق روستا قرار دارد که به "محل چیدن ستاره ها " معروف است و شبها بسیار دیدنی است.

روستای هوانگشی
روستای هوانگشی
روستای هوانگشی
روستای هوانگشی
۴) اولین پل جهان

در جنوب کوهستان یوان ژیاژیه،  اولین #پل طبیعی  جهان ،  دو قله سنگی بزرگ را به هم وصل می کند. عرض آن  ۲ متر و ضخامت ۴ متر، طول ۵۰ متر و ارتفاع نسبی ۴۰۰ متراز سطح زمین است .

این پل بلندترین پل سنگی از این نوع در جهان است. این قسمت مسیر ، همیشه شلوغ و پر از بازدید کننده است و پیدا کردن جای خالی برای گرفتن عکس بسیار دشوار می باشد .

اولین پل جهان
اولین پل جهان
۵) مسیر های پیاده روی شیشه ای

مسیرهای پیاده روی ویژه کوه ،با طول چند کیلومتر در اطراف قله کوه تیانمن وجود دارد.

یک بخش کوچک هفتاد متری از این مسیر با شیشه ساخته شده  و ضخامت آن تنها ۶ سانتی متر است. شما می توانید ته گودال زیر پای خود را ببینید، این نمایشی است که واقعا برای گردشگرانی که ترس از ارتفاع دارند  مناسب نیست.

مسیر های پیاده روی شیشه ای
مسیر های پیاده روی شیشه ای
مسیر های پیاده روی شیشه ای
مسیر های پیاده روی شیشه ای
۶) بلندترین آسانسور جهان

آسانسور بایلنگ (آسانسورصد اژدها ) یک آسانسور شیشه ای ست که بر روی یک طرف از یک صخره بزرگ در پارک قرار دارد و ادعا می شود که بلندترین و سنگین ترین آسانسور فضای باز در جهان است. ساخت و ساز  آسانسور در ماه اکتبر سال ۱۹۹۹ آغاز شد، و در سال ۲۰۰۲ افتتاح شد منتها به  دلیل نگرانی از اثرات زیست محیطی آسانسور و جنجال رسانه ای آن عملیات به مدت ۱۰ ماه متوقف شد ولی دوباره شروع به کار کرد.

در ۱۶ ژانویه سال ۲۰۱۵ آسانسور رسما به عنوان بلندترین آسانسور فضای باز در جهان در کتاب گینتس ثبت شد.

آسانسور غول پیکر  در واقع از سه آسانسور کوچک تشکیل شده است که مسیر دو ساعته را در دو دقیقه طی می کند. حدود ۳۳۵ متر ارتفاع دارد و سه طرف آن شیشه ای ست که بازدید کننده ها منظره اطراف را ببینند.

بلندترین آسانسور  جهان
بلندترین آسانسور  جهان
بلندترین آسانسور  جهان
۷) رودخانه جریان های طلایی

 نهر جینبیان که به "نهر جریان های طلایی " شهرت یافته است با طول حدود هشت کیلومتر به خاطر آب شفاف، طبیعت سرسبز و سکوت آرامش بخش خود معروف است.

این نهر به عنوان یک "بهشت" واقعی برای گیاهان است و در  مسیر خود با گل ها، درختان و علف های فراوانی آراسته شده است. 

جالب هست بدانید که در فصل پاییز در این نهر شما می توانید سایه تان را ببینید که از یکی به دو تا و از دو تا به سه سایه تبدیل می شود و این سه سایه همیشه دنبال شما هستند. علت این پدیده  هنوز مشخص نیست. 

رودخانه جریان های طلایی
رودخانه جریان های طلایی
رودخانه جریان های طلایی
رودخانه جریان های طلایی
۸) دروازه بهشت

یکی از جذاب ترین مناطق گردشگری این منطقه دروازه بهشت است که بلندترین غار جهان نیز نامیده شده است. طول آن ۶۰ متر  ارتفاع ۱۳۱.۵ و عرض ۵۷ متر است. 

برای رسیدن به دهانه غار یک راه با  ۹۹۹ پله ما را به دروازه بهشت می رساند. با توجه به فلسفه تائو و  عرفان آن  ۹۹۹ عدد بزرگ و نماد امپراتوری است.

یک باور در میان مردم محلی است که این کوه و دروازه آن یک نیروی عرفانی دارد به طور مثال گفته می شود که در قرن بیستم ناگهان یک آبشار در این کوهستان به دلایل غیر قابل توضیحی فرو ریخت. این آبشار در ارتفاع ۱۵۰۰ متری نمایان شد و تنها به مدت ۱۵ دقیقه جاری بود و سپس ناگهان ناپدید شد. جالب است که هر بار که این حوادث عجیب و غریب در این مکان اتفاق افتاده آن سال رویداد مهمی برای چین رخ داده است، البته شاید فقط این چینی های خرافی باشند که این ارتباطات را ایجاد کردند.

دروازه بهشت
دروازه بهشت
دروازه بهشت
دروازه بهشت
دروازه بهشت
۹) کوهستان تیانزی

 تیانزی (پسر آسمان) نام خود را از رهبر گروهی که سال ها پیش در قرن ۱۲ در این منطقه انقلاب کرد و خود را به این نام معرفی کرد گرفته است .با بازدید از این منطقه می توانید بسیاری از آثار به جا مانده از آن دوران را ببینید.

این کوهستان افسانه های زیادی از پسر آسمان در دل خود دارد. مثل درختان کاج که بالای صخره ها رو به آسمان قد برافراشته اند این صخره ها زمانی شانه پسر آسمان بودند که پس از مرگ او به سنگ تبدیل شدند. در مقابل صخره های یو بی منطقه ای پر از گل هست که در افسانه ها آمده که جن ها برای احترام به لشگر پسر آسمان که از این صخره ها سقوط کرده اند این گل ها را می آورند. افسانه ای است که می گوید وقتی پسر آسمان در جنگ شکست خورد از صخره ای پرید و خودش را به کشتن داد و گل هایی که معشوقه اش  برای یاد کردن از او از صخره  پایین می ریخت به این صخره ها تبدیل شدند. 

علاوه بر این، افسانه های مختلف در مورد گنجینه های بی شماری از سلسله مینگ پنهان در کوه های تیانمن وجود دارد. قرن ها شکارچیان گنج سخت در تلاش هستند تا آنها را پیدا کنند، اما موفق نشدند.

به هر طرف که نگاه کنید هر صخره و هر دره برای خود نام و افسانه ای دارد.

اگر علاقه مند هستید بیشتر بدانید می توانید به تاریخ امپراتوری زیانگ مراجعه کنید.

کوهستان تیانزی
کوهستان تیانزی
کوهستان تیانزی
کوهستان تیانزی
۱۰) بزرگترین پل شیشه ای جهان

این پل ترسناک سابقا یک پل معمولی چوبی بود و در جولای سال ۲۰۱۴ بعد از بازسازی تبدیل به پل شیشه ای شد . این پل  رو معمار ی به نام "حییم دوتان" طراحی کرده است. دوتان می گوید این پل یک نمایی زیبا از جهان اطراف را به شما می دهد و قادر است وزن همزمان ۸۰۰ نفر را تحمل کند. از بالای این این پل شیشه ای می توان بلندترین بانجی جامپینگ در دنیا را امتحان کرد البته قبل از این برج ماکاوو با ۲۳۳ متر این عنوان را در اختیار داشت .

پل حدود ۴۳۰ متر طول و ۶ متر عرض دارد و بلندترین از نوع خود است و در ارتفاع ۳۰۰ متری از سطح زمین نصب شده است. شیشه کف آن دارای ۲۴ میلیمتر ضخامت است یعنی حدود ۲۵ برابر معکم تر از شیشه ی پنجره های معمولی است. 

بزرگترین پل شیشه ای جهان
بزرگترین پل شیشه ای جهان
بزرگترین پل شیشه ای جهان
بزرگترین پل شیشه ای جهان
۱۱) آبشار و دریاچه باوفگ

دریاچه بافنگ در دره سوکسی یک منبع ذخیره طبیعی آب با مناظر طبیعی و بسیار زیبای منطقه است.

دریاچه بافنگ ۸۵ متر بالاتر از سطح زمین قرار دارد و چون در دامنه کوه باوفنگ قرار دارد به این نام خوانده می شود. عمق متوسط ۷۲ متر و مساحت ۳۰ هکتاری آن می تواند ۶ میلیون متر مکعب آب را در خود نگه دارد. آب آن از بارندگی، چشمه های کوه و چشمه های زیرزمینی تولید می شود و در تمام طول سال زمردین باقی می ماند ، و به عنوان "بهشت دنیای انسان" در چین مشهور است. عکس های این دریاچه جزو زیباترین مناظر جهان در سال ۱۹۹۰ بود.

آبشار بافنگ به نام "بهترین از دو جهت" معروف است چون هم بین بازدید کننده های داخلی و هم خارجی این منطقه به عنوان زیباترین جاذبه انتخاب شده است. ارتفاع این آبشار به چهل متر می رسد و بین بازدید کننده ها بسیار محبوب است.

آبشار و دریاچه  باوفگ
آبشار و دریاچه  باوفگ
آبشار و دریاچه  باوفگ
آبشار و دریاچه  باوفگ
آبشار و دریاچه  باوفگ
۱۲) معبد عجایب شش گانه روستای یاوزی

معبد عجایب شش گانه  واقع در بالاترین نقطه از پارک جنگلی ملی چانگ ژیاژیه  در روستای یاوزی قرار دارد. شهرت این روستا به سبب ارتفاع زیاد آن از سطح دریا ، تقریبا ۱۵۰۰ متر و شیب تند آن است .این تنها صحنه های تمدن در میان این صحنه های طبیعی  پارک است.

علت نام گذاری معبد وجود صخره های غیر معمول، سنگ، آب، ابرها و گیاهان و حیوانات نادری است که در آن قرار دارد.

معبد عجایب شش گانه روستای یاوزی
معبد عجایب شش گانه روستای یاوزی
۱۳) روستای سنگ زرد

روستای سنگ زرد یکی از  مشهورترین مناطق دیدنی منطقه است. این روستا  ۱۰۹۰ متر بالاتر از سطح دریا است.

روستای سنگ زرد
روستای سنگ زرد
روستای سنگ زرد
روستای سنگ زرد
۱۴) چنگال یاوزی

این صخره در واقع چهره زرد روستای سنگ زرد است.

چنگال یاوزی
۱۵) سکوی میهون

سکوی میهون در جنوب شرق یوان ژیاژیه قرار دارد و یکی از بهترین مکان ها برای عکاسی از مناظر را داراست. از اینجا می توانید بسیاری از صخره های منحصر به فرد در دره را ببینید .از اینجا صخره ها مانند گروه سربازانی هستند که به دور دست ها خیره شده اند .

سکوی میهون
۱۶) باغ پشتی

صخره ی دیگری در این پارک بی نظیر وجود دارد به نام صخره ی باغ پشتی . شاید با دیدن این صخره دلیل نام گذاری آن مشخص شود ...

باغ پشتی
۱۷) پارک هی لانگ

این پارک در کوهستان تیانزی قرار دارد و در سال ۱۹۸۶ تاسیس شد .در این مکان مجسمه سردار بزرگ " هی لانگ" در آن قرار دارد. او یکی از ده مارشال جمهوری خلق چین بود. کوه تیانزی یکی از مکان هایی است که  او رهبری ارتش خود را در سال ۱۹۳۰ بر عهده داشت و به پاس رشادت های او تندیسش در این مکان قرار داده شد .

یکی از عجایب رمزآلود این مکان در این است که در اواسط ماه های فصل بهار و تابستان در شب های مهتابی که روزش حسابی باران باریده است می توان مجسمه هی لانگ را دید که در حمام خون غرق است این اتفاق فقط یک ساعت به طول خواهد انجامید. 

پارک هی لانگ
پارک هی لانگ
۱۸) دریای غربی

 دریای غربی  مانند حوضچه ای  با مجموعه ای از صخره ها و جنگل است.

در این "دریا"، قله های متعدد با شکل های مختلف و بی شمار که با گیاهانی سرسبز پوشیده شده اند شناور هستند. در فصل بهار یا تابستان و پس از باران در پاییز، ابرها فزاینده و موج مانند کل آسمان و زمین  را می پوشانند. دیدن این صحنه از دروازه بهشت و تراس آسمان بسیار زیبا و فوق العاده است.

دریای غربی
دریای غربی
دریای غربی
۱۹) صخره قلم مو پادشاه

سه صخره سنگ ، مانند قلم مو در کنار هم ایستاده و با ارتفاع های مختلف قرار دارند. در زمان سفر پادشاه شیانگ به اینجا این منطقه خوش منظره و زیبا به نام صخره  قلم مو امپراتور نام گرفت.

صخره قلم مو پادشاه
صخره قلم مو پادشاه
۲۰) سرزمین پری گل افشان

 معشوقه ی پادشاه شیانگ ، که چشم به راه آمدن او از نبرد بوده وقتی خبر دار می شود که شیانگ پس از شکست در مبارزه خود را به درون دره انداخته است با تاسف به این مکان می آید و تمام گلهایی که همراه داشته است را تک تک به درون دره می اندازد و خود نیز از شدت غم و اندوه به مجسمه سنگی تبدیل می شود. 

 از عجایب دیگر این پارک  این مجسمه سنگی بانویی است که در آب به چهره خود می نگرد.

سرزمین پری گل افشان
۲۱) ده مایل گالری

در پایین کوه تیانزی در دره  زیبای سوکسی قطار ریلی وجود دارد که با سوار شدن برآن می توان از این تنگه گذشت , هم دمی آسود و هم از مناظر رودخانه و صدای زیبای پرندگان لذت برد. در امتداد مسیر از ۲۰۰ صخره می گذرید که چند تا از معروف ترین آن ها "پیرمردی که گیاهان دارویی جمع می کند" و  "والدینی که پسرشان را بلند کرده اند" و "سه خواهر" نام دارند.

ده مایل گالری
ده مایل گالری
ده مایل گالری
ده مایل گالری
ده مایل گالری
ده مایل گالری
۲۲) راهروی دره مرگ

راه روی طولانی در ارتفاع ۱۴۰۰ متری  در سینه کش کوه  در میان صخره ها پیچ و تاب دار می گذرد و دره مرگ که نفس را در سینه حبس می کند مکانی هیجان انگیز برای افراد عاشق هیجان و دلهره است.

راهروی دره مرگ
راهروی دره مرگ
راهروی دره مرگ
راهروی دره مرگ
راهروی دره مرگ
۲۳) دره شنتانگ

شنتانگ یک دره عمیق است که توسط صخره های شیب دار در چهار طرف احاطه شده است یک مکان مرموز، و پر پیچ و خم.

این دره درتمام سال مه آلود و خالی از سکنه است و فقط باد سردی که گه گاه می وزد ،در این دره همیشه صدایی شبیه صدای ارتش سربازان به وجود می آورد .

 نکته جالب این که بین شنتانگون  و پارک هی لانگ یک تکه سنگ بین دو ستون صخره ای دویست متری گیر کرده است که سالی یک بار جرقه می زند, این هم یکی دیگر از عجایب این منطقه به شمار می رود.

 
دره شنتانگ
۲۴) معبد قوم توجیبایی ها

چینی های این منطقه ، از دو قوم توجیبا و ماوو تشکیل شده اند که حدود هفتاد درصد آن ها توجیبا هستند. مراسم خاص قومی و قبیله ای هنوز هم در این مکان برگزار می شود و آن را به یک موزه مردمی و فرهنگی زنده تبدیل کرده است.

انواع آداب و رسوم مختلف مثل جشن ازدواج و نمایش نامه ها و اپرا و انواع رقص ها هنوز در این مکان رواج دارد و بازدید کننده ها می توانند از نزدیک تماشا کنند.

معبد قوم توجیبایی ها
معبد قوم توجیبایی ها
معبد قوم توجیبایی ها
معبد قوم توجیبایی ها
معبد قوم توجیبایی ها
معبد قوم توجیبایی ها
۲۵) سالن کنسرت تسبیح

سالن کنسرت "تسبیح" در کنار دهانه غار اژدهای زرد و در کوهستان ولینگ یانگ قرار دارد.

معماری آن توسط " یو کونگ جیان" استاد دانشگاه معماری فضای باز  دانشگاه پکن و پروفسور دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۰ انجام شده است.

تقریبا پنج هزار متر مربع مساحت دارد و ۱۶۰ میلیون یوان هزینه طراحی و ساخت آن شده است. درطراحی این بنا سعی شده است علاوه بر مدرنیسم, هم شکل بنا ، هم مواد سازنده آن تداخلی با محیط اطرافش نداشته باشد مثلا بیشتر از مواد آهکی و چوبی و شیشه ای در آن استفاده شده و  حتی سقف آن با گل ها و سبزه های همین محل پوشانده شده است که هم به زیبایی آن کمک نموده است و هم دست آشتی با طبیعت داده است.

سالن کنسرت تسبیح
سالن کنسرت تسبیح
سالن کنسرت تسبیح
۲۶) غار اژدهای زرد

غار اژدهای زرد در انتهای شرقی ترین منطقه کوهستان ولینگ یانگ قرار دارد. این غار پانزده کیلومتر طول دارد و به دو سطح خشک و مرطوب تقسیم شده است.  سیزده تالار، سه آبشار زیرزمینی، دو رودخانه های زیرزمینی، سه استخر، نود و شش معابر، و یک دریاچه زیرزمینی دارد.

 بزرگترین تالار در غار ۴ هزار متر مربع و بلندترین آبشار ۵۰ متر ارتفاع دارد. 

غار به خاطر آبشار های آویزان و دسته های بامبوی سنگی تقسیم شده است که در نوع خود در جهان بی نظیر هستند و  اولین جاذبه توریستی است که برچسب ۴A در گردشگری را داراست.

غارکاوی پیشرفته سال ۱۹۸۲ در این غار شروع شد . قبل از آن باور عامیانه مردم این بود که ارواح و روح اژدهای زرد در این مکان آرامش یافته است و مانع اکتشاف آن شده است.

تهویه غار بسیار مطلوب است و در تابستان خنک و در زمستان معتدل است.

قندیل های رسوبی غار بسیار زیبا و با شکوه هستند . جالب این که قندیل های کف غار در باور عموم به عنوان "سوزنی برای آرامش دریا"  یاد می شود.

 این غار هر ساله بیش از یک میلیون بازدید کننده دارد و بازدید از آن دو ساعت طول می کشد و می توان در آن قایق سواری نیز انجام داد.

غار اژدهای زرد
غار اژدهای زرد
غار اژدهای زرد
غار اژدهای زرد
غار اژدهای زرد
غار اژدهای زرد
پوشش گیاهی و جانوری پارک ملی

پوشش گیاهی در پارک جنگل ملی چانگ ژیاژیه حدود ۷۰ درصد است. پارک جنگل ملی با ۵۱۷ گونه گیاه را پوشش می دهد. حدود  ۶۷۹ گونه درخت که  ۱۹ گونه آن ها تحت مراقبت های ویژه ملی هستند مانند "فسیل زنده" یا جینکو (درخت پر سیاوشان مویی) و درخت کبوتر چینی که می توان از آن ها نام برد.

۵۰۰ گونه گیاهان دارویی وحشی فوق العاده غنی در این پارک وجود دارد. بیش از ۲۰ گروه از میمون های رزوس  و ۴۱ گونه پرنده و بیش از ۲۸ گونه حیوان نادر در این پارک موجود است. 

مانند میمون رزوس, پلنگ چینی ، پانگلینز ,سمندر غول پیکر , پروانه شاخ دار , قرقاول چینی,گربه زباد است که تصویر آن ها را در زیر مشاهده می کنید.

 درختان کبوتر، درختان جینکو ، سرخ دار چینی، و درختان گل لاله چینی نیز از گونه های نادر این مکان هستند.

میمون رزوس

میمون رزوس

پلنگ نادر منطقه

پلنگ نادر منطقه

گربه زباد

گربه زباد

قرقاول چینی

قرقاول چینی

پانگولین

پانگولین

سمندر غول پیکر

سمندر غول پیکر

قناری نوک قرمز

قناری نوک قرمز

گراز وحشی نادر

گراز وحشی نادر

قرقاول دم بلند

قرقاول دم بلند

جوجه سنگی

جوجه سنگی

سرخه دار

سرخه دار
سرخه دار

لاله چینی

لاله چینی

گل صدتومانی نادر

گل صدتومانی نادر

گل خرچنگ

گل خرچنگ

درخت جینکو 

راجع به درخت جینکو بیشتر بدانید (کلیک کنید )

درخت جینکو
درخت جینکو

درخت لانه کبوتر

درخت لانه کبوتر

سایر گونه های نادر منطقه

گونه های نادر منطقه
گونه های نادر منطقه
گونه های نادر منطقه
گونه های نادر منطقه
چگونه برویم؟

با اتوبوس حدود ۱۸ ساعت طول می کشد تا  از بیجینگ به شهر چانگ ژیاژیه برسید و با قطارحدود ۲۵ الی ۲۰ ساعت بسته به نوع قطار زمان می برد .

نزدیک ترین فرودگاه, فرودگاه Hehua روزانه سه پرواز از بیجینگ به چانگ ژیاژیه دارد. پارک جنگلی ملی چانگ ژیاژیه  ۳۸ کیلومتر با ایستگاه قطار و فرودگاه  چانگ ژیاژیه فاصله دارد. ۴۰ دقیقه  زمان می برد که با تاکسی به پارک جنگلی ملی چانگ ژیاژیه برسیم.

درون پارک اتوبوس های سبز دوستدار طبیعت بازدیدکننده ها را جابجا می کنند. این اتوبوس ها از سوخت دیزلی خاصی استفاده می کنند که کم ترین آسیب را به محیط زیست بزنند. پارک ملی دو دروازه اصلی دارد و برای ورود و بازدید از جاذبه های دیدنی می بایست بلیط آن تهیه شود.

نقشه های زیر می تواند در شناخت موقعیت پارک و دسترسی به جاذبه های آن به شما کمک کند.

مسیر دسترسی به پارک ملی چانگ ژیاژیه
مسیر دسترسی به پارک ملی چانگ ژیاژیه
مسیر دسترسی به پارک ملی چانگ ژیاژیه
مسیر دسترسی به پارک ملی چانگ ژیاژیه
مسیر دسترسی به پارک ملی چانگ ژیاژیه
مسیر دسترسی به پارک ملی چانگ ژیاژیه
امکانات پارک ملی

این مرکز تفریحی و توریستی یک مرکز کمک درمانی با ظرفیت ۵۰۰ نفر برای گردشگران  دارد و همچنین یک هتل ۴ ستاره ( هتل بین المللی Xiangdian)، یک هتل (هتل Pipaxi ) اختصاصی برای کارمندان دولت, سه هتل ۳ ستاره (هتل Honghegu ، هتل Minsu ، هتل Yalin ) درون پارک برای خدمت رسانی به بازدید کنده ها مهیا است.

از سایر امکانات این مرکز می توان به اداره پست، دفتر مخابرات و  چندین کافی نت و مغازه برای ضرورت روزانه و سوغات محلی و همچنین یک بانک کشاورزی که مجهز به دستگاه خود پرداز برای کارت اعتباری خارجی است نیز وجود دارد.