Turkey - ترکیه

پرچم کشور ترکیه

طرح اصلی پرچم ترکیه مدرن عبارت است از ماه و ستاره سفید با زمینه سرخ رنگ. این طرح مربوط می شود به علائمی که امپراتوری های ترکمن سلجوقی و عثمانی به عنوان پرچم استفاده می کردند. جمهوری ترکیه این پرچم را به عنوان نشانه دولت نگاه داشت. از آن جا که سلاطین عثمانی در عین حال عنوان خلیفه مسلمین را داشتند، نزد اروپاییان طرح این پرچم به عنوان نماد اسلام شناخته شد.

کشور ترکیه

نقشه سیاسی کشور ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

نقشه جغرافیایی کشور ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

مناطق گردشگری ترکیه

اطلاعات کلی کشور  ترکیه

پایتخت: آنکارا 

نوع حکومت: جمهوری مبتنی بر رموکراسی پارلمانی 

مذهب: اسلام سنی ( 67% )، اسلام شیعه ( 30% )، کلیساهای مختلف مسیحی ( 3% ) 

زبان رسمی: ترکی ( رسمی ) ؛ کردی ( 20% ). 

واحد پول: لیرترکیه(Turkish lira)

امید طول عمر: 64سال

جمعیت: 68,893,918 نفر (July 2004 est.) 

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

جغرافیا

آن قسمت از ترکیه که در غرب داردانل قرار دارد به 5% کل مساحت کشور، بخشی از اروپاست. ترکیه آسیایی متشکل است از فلات مرکزی آناتولی و آبگیرهایش که در شمال آن کوههای پونتین, در جنوب آن کوههای تودوس و در شرق آن سلسله ارتفاعات مجاور قفقاز جای دارد. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد. دریاهای سیاه و مرمره، اژه و مدیترانه از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می شوند و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسبی به این کشور می دهند. بزرگترین و مهمترین شهر آن استانبول می باشد. ترکیه با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، سوریه، بلغارستان و یونان همسایه است.

نواحی ساحلی آب و هوای مدیترانه‏ای دارد. آب و هوای مناطق مرکزی متنوع است و تابستانهای خشک و بسیار گرم و زمستانهای سرد و برفی دارد.

شهرهای مهم: : استانبول, ازمیر, آدانا, بورسا, غازی عینتاب, مرسین, قیصریه, اسکی‏شهر, دیاربکر, آنتالیا, صامسون, قونیه 
مساحت: 780,580 کیلومتر مربع 
خط ساحلی: 2,648 کیلومتر 
مختصات جغرافیایی: 39 درجه شمالی و 35 درجه شرقی 

تاریخ

 شبه جزیره آناتولی دربرگیرنده بیشتر مناطق ترکیه امروزی همواره یکی از قدیمی ترین مناطق مسکونی دنیا بوده که قدمت آن برمی گردد به اوایل دوران نوسنگی. اختلاف با یونان بر سر قبرس و همچنین سابقة حقوق بشر در ترکیه، به کوششهای این کشور در پیوستن به جامعة اروپا لطمه زده است. در 1983 حکومت غیرنظامی جایگزین دولت نظامی شد. از آن زمان ترکیه حتی‏الامکان به اروپای غربی نزدیک شده، هرچند ظهور بنیادگرایی اسلامی در اواخر دهة 1980 هویت اروپایی ترکیه را زیر سؤال برده است. از زمان انحلال شوروی ( 1991 )، ترکیه با جمهوریهای شوروی سابق در آسیای میانه، که اکثراً از لحاظ زبان و سنت ترکی هستند، پیوندهای اقتصادی و فرهنگی ایجاد کرده است. ناآرامی در میان کٌردهای ترکیه -‏ در جنوب شرق -‏ افزایش یافته است.

حکومت و سیاست

450 عضو مجمع ملی با رأی تمامی افراد بالغ برای پنج سال انتخاب می‏شوند. رئیس جمهور( که از سوی مجمع برای هفت سال انتخاب می‏گردد )‏ نخست وزیر و کابینه‏ای را انتصاب می‏کند که از پشتیبانی اکثریت مجمع برخوردارند.  

اقتصاد

اقتصاد ترکیه ترکیبی از صنایع بومی و نوین است که روز به روز بر دامنه اش افزوده می شود. تولیدات فراوان کشاورزیترکیه درسال ۲۰۰۵ رتبه هفتم جهان را بدست آورد و در سال ۲۰۰۶ برای ۱۱٫۲٪ از مردم ترکیه اشتغال ایجاد کرد. بخش کشاورزی کمی زیر نیمی از نیروی کار را در بردارد. کشتهای عمده شامل گندم، برنج، تنباکو و پنبه است. تنباکو و پنبه هردو موجب ایجاد صنایع مهم پردازش شده است. منسوجات یک چهارم از صادرات ترکیه را تشکیل می‏دهد. صنایع تولیدی -‏ به ویژه صنایع شیمیایی و فولاد -‏ به سرعت رشد کرده است. منابع طبیعی شامل مس، زغال‏سنگ و کروم است. میزان بیکاری بالاست. پولی که ترکهای شاغل در اروپای غربی به کشور می‏فرستند منبع درآمد عمدة ارز خارجی است. توریسم اهمیت فزاینده‏ای دارد.

مردم و زبان

زبان بیشتر مردم در ترکیه ترکی است ولی در کنار آن زبانهای کردی، زازاها، ترکی آذربایجانی در میان گروه های قومی استفاده می شود. گروه های قومی کوچک تری چون لازها، ارمنی ها، عربها، و چرکس ها به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده اند.

 

مناطق دیدنی کشور ترکیه

مسجد ایاصوفیه (hagia sophia)

جاذبه های گردشگری ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

درباره کشور ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

دیدنی های کشور ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

مراکز گردشگری ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

جاذبه های ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

 

استانبول پایتحت کشور ترکیه (Istanbul)

استانبول یکی از ده شهر بزرگ دنیا با جمعیت زیاد محسوب میشود به جهت نزدیک بودن به اروپا و کانالهای ارتباطی دریایی وهمچنین وجود صنایع متعهد ماسین سازی وپوشاک است.

کشور ترکیه

دیدنی های ترکیه

مساحت ۵۷۱۲ کیلو متر مربع حمعیت دوازده میلیون نفر, بیش شماره بلاک اتومبیل 34 مشهور به شهر هفت تپه. در استانبول خدا انسان طبیعت و صنعت چنان جایی را دست به دست هم داده که مشابهش در هیح جای دنیا یافت نمی شود. استانبول شهری است که در ان دنیای غرب با شرق توام است و تنها شهری است که این دو فرهنگ متضاد با هم ادغام شده این شهر بایتخت غیر رسمی ترکیه می باشد که از صد ها سال بیش مهمانان خود را با زیبایهایش جادو کرده در بیش از نصف فیلم های ترکی موضوع کوچ مردم به این شهر مطرح است . استانبول نزدیکترین فاصله را بین اسیا و اروپا در خود حای داده است.

دیدنیهای شهر استانبول

منطقه سلطان احمد یا به عبارتی (قسطنطنیه) یا کنستانتینو پلیس.یکی ازمراکز قدیمی شهرمیباشد که میراث مشترک بی بیزانس ودولت عثمانی رادر خود جای داده - هنگام عبور از پل بغاز از روی تنگه بسفر ( نقطه اتصال اروپا و آسیا ) مجموعه کاخ های توپ کاپی مساجد / سلطان احمد/سلیمانیه/ ینی جامی/ وبنای ایا صوفیا را درخط ساحلی اسکودار یکی از زیباترین مناظر شهر استانبول را مشاهده خواهید کرد .
ازاسکله امین اونو سوار کشتی میشوید و به قسمت آسیایی کادی کوی میروید در روزهای 3شنبه یکی از بزرگترین بازارمحلی چادری استانبول (سه شنبه بازار) بر پا میشود توصیه میکنیم حتما از این بازار دیدن کنید. میدان تقسیم /بی اوغلو/ یا استقلال جادسی .
یکی از محلات قدیمی شهر استانبول که به سبک معماری اروپایی بنا گردیده. اولین متروی قدیمی بنام تونل در انتهای این خیابان واقع میباشد که با استفاده ازاین تونل دستیابی به بندر کاراکوی ( مرکز تجاری و گمرک قدیم شهر استانبول )به راحتی میسرمیباشد.از میدان تقسیم با تراموای کلاسیک پس گذر از این جاده به محله و برج گالاتا میرسید این جاده فقط به روی عابرین و تراموا باز میباشد .

در ابتدای سالهای اغازین حمهوری ترکیه بیشتر کنسولگری ها به این خیابان نقل مکان کردند . دراین خیابان موزه دیوان ادبیات مولانا موجود است . ساختمان این موزه متعلق به قرن ۱۸ میلادی است دبیرستان تاریخی گالاتاسارای/کلیسای مشهور سن آنتونیو ،رستورانهای مختلف ،بازار ماهی،بازار رنگارنگ گل و فروشگاهای متعدد عرضه پوشاک با مارکهای مختلف ترک وخارجی واقع شده است . انواع سینما ها و تاتر ها از دیگر فعالیتهاتی هنری موحود در خیابان استقلال است این خیابان به میدان تقسیم ختم میشود که مرکز و قلب شهر محسوب میشود

دیدنیهای اطراف استانبول

در 25 کیلو متری شهر استانبول در ساحل اروپایی دریای سیاه . منطقه ( کیلیوس ) قرار دارد این قسمت دارای پلاژ ماسه ایی میباشد ودر تابستان شلوغ وبسیار فعال است. - در سمت اروپایی شهر جنگل ( بلگراد ) با فضای سرسبز وچشمه های آب معدنی فراوان در روزهای تعطیل وتابستان محل پیک نیک اهالی شهر استانبول میباشد- در قسمت آسیایی استانبول تقریبا به فاصله نیم ساعت منطقه (پولونز کوی ) قرار دارد که در قرن 19 مهاجران لهستانی به این منطقه کوچ وساکن شده اند .
این دهکده تماما حال وهوای لهستانی دارد حتی رستورانها در این قسمت غذاهای لهستانی سرویس میدهند ودر تابستان ییلاق مهاجرین اروپای شرقی محسوب میشود. در 70 کیلومتری منطقه آسیایی شهر ساحلی ( شیله ) قرار دارد از قسمت -اوسکودار اتوبوس با طی یک ساعت راه وارد آنجا شده این شهر با هتلهای رستورانهای متنوع یکی از زیبا ترین شهرهای ساحلی استانبول محسوب میشود در ماهای آینده از استانبول به این منطقه خطوط اتوبوسهای دریایی شروع به فعالیت مینماید و دسترسی به این محل و استفاده از پلازهای ان به راحتی میسرر میباشد.
پار ک تفریحی (داریجا) در 38 کیلومتر استانبول واقع میباشد این پارک یکی از باغهای بوتانیک ترکیه محسوب میشود و یکی از باغ وحشهای استانبول است. در این پارک انواع مرغان دریایی که نظیر آن در دنیا یافت نمیشود به چشم میخورد.این محل یکی از تفریگاههای استانبولی هامیباشد.از دیگر دیدنیهای استانبول میتوان شهر بازی سرپوشیده مشهور به تعطیلیا و آکوالند را نابرد .در داخل استانبول در هر ساعت از روز میتوانید چای باغچه های کنار بنادر محلی استفاده کنید از مشهورترین آنها اورتاکوی و اسکودار را میتوان نام برد.

جزایر دریای مرمر در آبهای استانبول

درقسمت آسیایی و اروپایی استانبول ودر خطوط ساحلی دریای (مرمر) از هرطرف که به دریا نگاه کنید جزایر زیبای ( پرنسس ) به چشم میخورد این چهار جزیره بانامهای– کئنالی آدا–بوئرگازآدا– حئیبلی آدا – و بئیوک آدا- از زیبا ترین مناظر طبییعی دنیا برخوردار است و از محاسن دیگر این جزایر این است که دراین جزیرهها اتومبیل وجود ندارد وتماما اهالی از درشکه برای رفت وآمداستفاده میکنند این شامل توریستها هم میشود .همه ساله از این جزایر هزاران توریست دیدن میکنند . ما هم به شما توصیه مکنیم

هتلهای شهر استانبول

در تمام طی سال با برگزاری نمایشگاههای متعدد تردد خارجیهای بسیار به چشم میخورد . وهمین امر سبب تاسیس هتلهای مختلف با استاندارهای متفاوت گردیده هر خارجی در این کشور به معنی یک توریست و ورود ارز به کشور محسوب میشود .
اکثر هتلها استاندارد با صرف صبحانه میباشد بعضی از هتلها با بستن قرارداد برای مسافرین فول سرویس میدهند در هتل استفاده از هرگونه متفرقه که خارج از قرارداد طرفین میباشد .مانند/استفاده از یخچال داخل اتاق /تلفن موجود در اتاق و تماس با داخل و خارج از شهر / رستوران هتل/ ودر هتلهای چهار وپنج ستاره استفاده از بار دیسکو / حمام ترک .سونا ماساز./ پرداخت وجه بعهده مشتری میباشد ودر پایان اقامت از مشتری اخذ میشود

وسائط نقلیه شهری استانبول

استفاده ازوسایل نقلیه شهری. از هتل محل اقامتتان برای رفتن به تمام نقاط شهر میتوانید: از : تاکسی / اتوبوس / تراموا / مترو / واپور کشتیهای مخصوص حمل مسافر بین اسیا و اروپا استفاده نمایید . ورودی تاکسی در روز بین ساعت هفت صبح الی دوازده شب یک میلیون وپنجاه هزار لیر و مابقی طی مسافت بر حسب کیلومتر با تاکسی متر دریافت میگردد لازم بذکر است از ساعت دوازده شب ببعد این مبلغ دو برابر است. اتوبوسهای عمومی با دو رنگ قرمز(مخصوص شهرداری) وبلیط آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک میباشد .
دیگری با رنگ ابی و سبز وبلیط ان در اتوبوس فروخته میشود و بهای آنهم آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک است . تراموا و مترو در جاهای پر رفت و امد شهر میباشد و بهای ژتون آن آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک است . برای رفتن به قسمتهای آسیایی / کادی کوی / اوسکودار / ایستگاه راه اهن اسیایی " حایدر پاشا" / ترمینال اتوبوس اسیایی "حارئم" / استفاده از واپور بسیار مقرون بصرفه میباشد و بهای ژتون آن آن یک میلیون صد هزار لیر ترک یا یک لیرو ده قروش ینی لیر ترک میباشد

 

مسجد سلطان احمد (sultan ahmed mosque)

ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

دیدنی های ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

دیدنی های ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

 

کاخ توپکاپی (topkapi palace)

جاذبه های گردشگری ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

درباره کشور ترکیه

دیدنی های ترکیه

دیدنی های کشور ترکیه

درباره کشور ترکیه

مراکز گردشگری ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

جاذبه های ترکیه

کشور ترکیه

 

مخازن قصر سلطنتی (basilica cistern)

کشور ترکیه

دیدنی های ترکیه

ترکیه

درباره کشور ترکیه

دیدنی های ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

مناطق گردشگری ترکیه

 

شاخ طلایی (golden horn turkey)

اماکن دیدنی ترکیه

کشور ترکیه

جاذبه های گردشگری ترکیه

دیدنی های ترکیه

درباره کشور ترکیه

دیدنی های ترکیه

دیدنی های کشور ترکیه

مناطق دیدنی ترکیه

 

پاموککاله (pamukkale turkey)

مراکز گردشگری ترکیه

مناطق گردشگری ترکیه

جاذبه های ترکیه

کشور ترکیه

کشور ترکیه

اماکن دیدنی ترکیه

ترکیه

کشور ترکیه

 

امیدواریم از این اماکن دیدنی کشور ترکیه لذت کافی را برده و سفر خوشی را برای شما آرزو میکنیم.

ویرایش و تلخیص:آکاایران