جشنواره‌ها و رویدادها در پکنجشنواره‌ی بین‌المللی بادبادک در پکن
پکن به خاطر شناخته شدنش در زمینه‌ی فرهنگ غنی و میراث کهن، مرکز جمهوری خلق چین و به خاطر اهمیت تاریخی‌اش، جاذبه‌ی گردشگری اصلی کشور است. این شهر برای جشنواره‌های مختلف و رویدادهای آن، شناخته شده است و بنابراین هر ساله توسط تعداد زیادی از گردشگران بازدید می‌شود. جشنواره‌ی فانوس، جشنواره‌ی جاروکشی آرامگاه، جشنواره‌ی بین‌المللی بادبادک و... برخی از جشنواره‌های مهم هستند که در پکن جشن گرفته می‌شوند. جشنواره‌ی بادبادک یک رویداد بزرگ در پکن است که بسیاری از تیم‌های پرواز بادبادک از سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. در حقیقت این جشنواره برخاسته از سنتی چندصدساله است، این جشنواره‌ی بین‌المللی با یک افتتاحیه‌ی رنگارنگ و شاد آغاز می‌شود.
مراسم افتتاحیه‌ی جشنواره‌ی بین‌المللی بادبادک پکن جالب است و شامل رقص اژدها، موسیقی و نمایش زیبای بادبادک می‌شود. این جشنواره در حومه‌ی غربی میدان توگو برگزار می‌شده و شامل نمایش طیف گسترده‌ای از بادبادک‌های مورد استفاده قرار گرفته در بیش از صد سال گذشته بوده. علاوه بر این، اگر می‌خواهید به جزئیات ساخت بادبادک دست پیدا کنید، ناامید نخواهید شد، چرا که کارشناسانی وجود دارند که در مورد ویژگی‌های هنری، فرآیندهای تولید و بادبادک‌های مختلف، که هر کدام حکایت و فرهنگی در پشت خود پنهان دارند، توضیح می‌دهند. جشنواره‌های پرواز بادبادک دیگری در وی فانگ در استان شان‌دونگ و در پارک چائویانگ چین در فصل بهار برگزار می‌شوند.
اژدهای چینی، محبوب‌ترین، معروف‌ترین و چشم‌نوازترین بادبادک در بین بادبادک‌های چینی است، که طبعاً شکل اژدهاست و دیدن پرواز آن، با آن شمایل، عجیب و مالیخولیایی است. علاوه بر این، شما بادبادک‌های جالب دیگری چون پروانه، بال هواپیما، حتی بادبادک‌هایی را از جنس بامبو و با طرح‌های زیبایی که نشان‌دهنده‌ی ذوق و سلیقه‌ی هنری است، خواهید دید.

جشنواره‌ی موسیقی پکن
یکی از معروف‌ترین اتفاقات جشنواره‌ای در چین، جشنواره‌ی موسیقی پکن است که از سال ١٩٩٨ شروع شده و با مجوز وزارت فرهنگ چین برگزار می‌شود. جشنواره‌ی موسیقی پکن یک رویداد سالانه است و با حضور تعداد زیادی از شرکت‌کنندگان سراسر جهان برگزار می‌شود.
اجرای موسیقی، شامل اپرا، سمفونی، کنسرت‌های انفرادی، کنسرت موسیقی در سالن سربسته و کوچک، کنسرت موسیقی جاز کلاسیک، ترانه و... می‌شود. جشنواره‌ی موسیقی پکن از اواسط ماه اکتبر، حدود یک ماه تا اواسط نوامبر به طول می‌انجامد. هدف اصلی این سازمان، اجرای برنامه در سطح بالا برای دوستداران موسیقی و همچنین تأکید بر آموزش موسیقی و رفاه عمومی است. این جشنواره همچنین کنسرت‌های رایگانی برای کودکان و دانش‌آموزان ترتیب می‌دهد.
 
چونگ‌یانگ جی) پکن
جشنواره‌ی چونگ‌یانگ، در روز نهم از ماه نهم تقویم قمری چینی -طبیعتاً چون این جشنواره مطابق با ماه قمری برگزار می‌شود، روز مشخصی نیز به تقویم میلادی و شمسی برای برگزاری آن، وجود ندارد - رخ می‌دهد و از این رو به نام دو نُهمین - چونگ‌یانگ - جشنواره‌ درآمده است. گل داوودی اهمیت ویژه‌ای در این جشنواره دارد و در این روز کیک‌ گل داوودی سرو می‌کنند. با توجه به طب و فولکلور چینی، گل داوودی، هم به سم‌زدایی کمک می‌کند و هم به دور راندن ارواح شیطانی کمک می‌رساند.
در چونگ‌یانگ جیه افراد مسن مورد تکریم و احترام قرار می‌گیرند. درسال ١٩٨٩، دولت چین تصمیم به اعلام چونگ‌یانگ جیه به عنوان روز ارشد و فراهم نمودن امتیازاتی مانند سازماندهی سفر پاییزه برای افراد مسن شد. در طول این جشنواره نسل جوان نیز به سالمندان به نشانه‌ی احترام و محبت هدیه می‌دهند.
چونگ‌یانگ جی، در طول فصل طلایی پاییز چین جشن گرفته می‌شود و به همین دلیل بسیاری از توریست‌های سراسر جهان را به خود جذب می‌کند. چونگ‌یانگ جی، جشنواره‌ی بالا رفتن از بلندی -کوهنوردی- نیز گفته می‌شود، چون مردم در این روز به کوهنوردی هم می‌پردازند. بر طبق افسانه‌های چینی، بالا رفتن از بلندی از بروز بیماری‌های همه‌گیر جلوگیری می‌کند.

جشنواره‌ی قایق اژدها (دوان‌وو جی)
در جشنواره‌ی قایق اژدها، هم‌زمان با پنجمین روز از پنجمین ماه قمریِ چینی، پکن یکی از جشنواره‌هایی که به مناسبت گرامیداشت روز سرنوشت شاعر چینی کهن کویوان برگزار می‌شود، را به خود می‌بیند. می‌گویند، کویوان که مورد اعتماد امپراتور بود، مورد نفرت مقام‌های دادگاهی قرار گرفت و در نهایت وی را تبعید کردند. کویوان که از سقوط کشور در طی دولت چو افسرده شده بود، با پریدن به داخل رودخانه‌ی میلو دست به خودکشی زد.
در این جشنواره، مسابقه‌ای بین قایق‌های جالب و خاص -از لحاظ شکل و کارایی و همچنین قایق‌سواری - برگزار می‌شود و تعداد زیادی از مردم سراسر کشور در آن حضور دارند. مشاهده‌ی تماشاگرانی که شرکت‌کنندگان را از هر دو طرف رودخانه تشویق می‌کنند، بخش دلنشین مسابقه است. علاوه بر این، فضای رویداد با طبل زدن‌ها و بالا نگه داشتن پرچم‌های رنگارنگ از همه جا، شادتر می‌شود.

جشنواره‌ی فانوس (یوان‌شیاجی)
جشنواره‌ی فانوس (یوان‌شیاجی)، در روز پانزدهم از اولین ماه قمری، یکی از جشنواره‌های بزرگی است که در پکن جشن گرفته می‌شود. به جشنواره‌ی فانوس، جشن اولین ماه کامل نیز گفته می‌شود. منشاء جشنواره‌ی فانوس پکن به دوران باستان برمی‌گردد و مراسمی برای برگرداندن نور و گرمای خورشید پس از زمستان‌های سرد است. بله، درست است، یاد شب یلدا افتادید. همچنین به عنوان مراسم دعا جهت باران برای کشت و زرع بهار در نظر گرفته می‌شود.
همان‌طور که از اسم جشنواره پیداست، شما شاهد فروش و نمایش فانوس‌های کاغذی در طول این جشنواره‌، در شهر پکن، خواهید بود. شما در جشنواره‌ی فانوس پکن، فانوس‌هایی با اشکال و اندازه‌های مکعبی، گرد، مربع، دایره، مستطیل، باریک، چهارپا، دوپا و یا به شکل حیوانات پیدا می‌کنید. همچنین فانوس‌هایی به شکل انسان را به نمایندگی از بچه‌ها و یا خدایان و الهه‌ها که با رنگ آبی، قرمز و زرد نقاشی شده‌اند را هم پیدا خواهید کرد. فانوس‌های گران‌قیمتی با صحنه‌های تاریخی و یا شخصیت‌های فردی هم وجود دارند، که با گاز یا ابریشم نازک سفید پوشانده شده‌اند.
به مناسبت این جشن، خانه‌ها به زیبایی با فانوس‌ و کاغذهای دعا تزیین شده‌اند. جشن گرفتن با ریخت و پاش، روی دیگر جشنواره‌ی فانوس پکن است. رقص با چوب پا -چوب‌های بلندی که می‌شود رویش ایستاد و حتی راه رفت - و نقاشی چهره، هنوز هم از فعالیت‌های عمده‌ی انجام شده در جشنواره‌ی فانوس هستند. اَشکال رایج رقص در این مراسم، رقص اژدها و رقص شیر بوده و علاوه بر این، مردان با ریش مصنوعی و چهره‌ی نقاشی شده در جشنواره‌ی فانوس پکن حضور دارند.

جشنواره‌ی میانه‌ی پاییز (ژونگ‌کی جی)
اواسط پاییز برگزار شده و یکی از محبوب‌ترین جشنواره‌های برگزار شده در پکن و همچنین یکی از مهم‌ترین جشنواره‌های قمری چینی است. در چین، اعتقاد بر این است که اواسط فصل پاییز، نمادی از هماهنگی در زندگی است. این جشنواره به پاسِ فراوانی و شادی جشن گرفته می‌شود. در گذشته، زمانی که بازارهای خیابانی تزیین می‌شدند، میوه‌ها و پوست خرگوش‌ها را -که خوش‌یُمن شمرده می‌شد - می‌فروختند که فصلِ رونق به شمار می‌رفت. پس از دیدن قرص ماهِ کامل، افراد خانواده دور هم جمع می‌شوند و به جشن گرفتن مشغول می‌شوند. یکی از جلوه‌های مهم فرهنگ چین، یین و یانگ است که به نظر چینی‌ها در ماهِ کامل، قابل مشاهده است.

جشنواره‌ی بهار (چونجی)
جشنواره‌ی بهار که معمولاً در اواخر زمستان برگزار می‌شود، به عنوان سال نوی چینی یا قمری جدید شناخته می‌شود. بر اساس تقویم قمری چینی سنتی، جشنواره‌ی بهار معمولاً در روز اول از ماه اول می‌افتد. جشنواره‌ی بهار پکن، جشنواره‌ای بزرگی است و جشن معمولاً یک هفته هم طول می‌کشد.
در طول جشنواره‌ی بهار، خانواده‌ها برای خوردن نیان‌یفان، دور هم جمع می‌شوند. خوردن این غذا یک الزام برگرفته از سنت است. غذای سرو شده در جشنواره‌ی بهار شامل جیازی (پودینگ محتوی میوه‌ی پخته) در شمال و نیان‌گو (یک جور شیره‌ی چسبناک) در جنوب است. علاوه بر آن مرسوم است که هر خانواده باید برای مازاد کالاهای اقتصادی و شکوفایی سال در پیش رو، یک کوان‌یو (کل ماهی) را بخورند. یکی دیگر از سنت‌های جالب در جشنواره‌ی بهار پکن، هدیه یا پول دادن نسل قدیمی به نسل جوان است. این پول، یاسوکیان نامیده می‌شود و اعتقاد بر این است که این پول بچه‌ها را از بدی محافظت می‌کند.

جشنواره‌ی جاروکشی آرامگاه (کینگ‌مینگ جی)
کینگ‌مینگ، به معنای روشن و درخشان است. زمان برگزاری این جشنِ ملی در اوایل بهار و فروردین است. یک روز قبل از جشنواره‌ی جاروکشی آرامگاه، رویداد هانشی سرمی‌رسد، که به معنای غذای سرد است. مردم در آن روز غذاهای سرد می‌خورند و به زیارت قبر جی زیتوی می‌روند.
در زمان سلسله‌ی چینگ، عمل هانشی یا خوردن غذای سرد توسط جشنواره‌ی کینگ‌‌مینگ جایگزین شد. جشنواره‌ی جاروکشی آرامگاه پکن، جشنواره‌ی مهمی است، که در آن مردم نذوراتی را برای نیاکان خود و به شکل قربانی، پیشکش می‌کنند. در دوران باستان مراسم این جشنواره بسیار استادانه و گران‌قیمت و خواستار مقدار زیادی از پول و وقت بودند.
برای کاهش هزینه‌های جشنواره، شوان‌زونگ امپراتور سلسله‌ی تانگ اعلام کرد که احترام نسبت به اجداد به طور رسمی و در همان روز در آرامگاه پرداخت گردد. این رسم تا به امروز ادامه داشته و مردم به دیدن قبرهای اجداد خود رفته و با از بین بردن علف‌های هرز و برگ به مرتب‌کردن دور و اطراف قبر، به آن‌ها احترام می‌گذارند. بنابراین این جشنواره، روز جاروکشی مزار یا مقبره نیز نامیده می‌شود.
باباشان، معروف‌ترین گورستان و کوره‌ی جسدسوزی است و معمولاً در پیرامون کینگ‌مینگ، مردم در آن‌جا جمع می‌شوند. علاوه بر این، جشنواره‌ی جاروکشی آرامگاه، به عنوان روز جشن استقبال آمدن بهار و دوباره زنده شدن طبیعت نیز به شمار می‌رود.

جشنواره‌ی گل لاله‌ی ژونگ‌شان
ژونگ‌شان یک پارک زیبا در سمت غرب پکن است، که نام خود را از سون‌یات‌سن گرفته است. جشنواره‌ی پارک لاله‌ی ژونگ‌شان پکن، نمایشگاهی سالانه از گل‌های لاله است که در فصل بهار برگزار می‌شود.
حدود ٣٠٠٫٠٠٠ گل لاله در بیش از سی دسته در جشنواره‌ی پارک لاله‌ی ژونگ‌شان دیده می‌شود. پارک با این گل‌ها، دریایی از گل به نظر می‌رسد. علاوه بر این، پارک توسط راه‌اندازی چراغ‌های شب زیباتر شده و بدین وسیله، به جاذبه‌ای عمده برای گردشگران بدل شده است.
بنابراین، اگر شما در حال برنامه‌ریزی سفر به پکن هستید، شرکت در جشنواره‌ی پارک لاله‌ی ژونگ‌شان را فراموش نکنید، همچنان‌که مطمئن باشید آن‌جا را با خاطراتی برای گرامیداشت زندگی ترک می‌کنید.

زورق