سرخ پوست ها ادعا می کنند این شکاف جای دندان های شیطان است
 

سفر به غرب آمریکا و منطقه نوادا مردم را با صحنه ای عجیب روبه رو می کند که بدون شک چیزی جز شاهکاری از طبیعت نیست. این منطقه که شبیه یک تپه عظیم صخره مانند است، به دلیل عبور رودخانه ی سوییت واتر از میان آن شبیه دروازه ای سنگی شده است که نام آن را دروازه شیطان گذاشته اند. رودخانه سوییت واتر با باز کردن مسیر خود از میان صخره ها، تنگه ای باریک ایجاد کرده و در مجموع شکل وهم انگیزی به دروازه شیطان داده است. اما دلیل این همه شهرت منطقه نه جاذبه طبیعی آن؛ بلکه داستان های مرموزی چون افسانه های سرخ پوستی در مورد دروازه شیطان، اتفاق افتادن مرگ های مشکوک در میان مهاجران غربی در قرن نوزدهم، پیدا شدن طلا در تنگه و جنگ بر سر آن و بسیاری اتفاقات عجیب و غریب دیگر است.

برق مرگبار طلا
 

در ژوئن 1850 جان اور و نیکلاس کلی قطعه ای طلا در نزدیکی دروازه شیطان کشف کردند و این در واقع نخستین باری بود که در این دره عمیق و باریک طلا کشف می شد.
این جریان سبب شد که بسیاری از مردم در جست و جوی نقره و طلا به این منطقه هجوم بیاورند و به کاوش در امتداد دروازه شیطان و دره باریک و عمیق این منطقه بپردازند. در طول جنگ کوتاهی که در سال 1860 در این منطقه درگرفت. مردم شهر سیلور یک قلعه سنگی با برج و بارو به همراه توپ های جنگی برای محافظت از این ناحیه در قسمت شرقی دروازه شیطان ساختند. و البته نبردهای خونین برای به دست آوردن طلا در این منطقه رخ داد که بخشی از افسانه های مربوط به نحس بودن دروازه شیطان به آنها برمی گردد.
اما در حقیقت دروازه شیطان چیزی جز یک مکان تاریخی و یک منطقه با ساختار سنگی طبیعی بسیار زیبا نیست. دروازه شیطان در واقع شکافی در میان کوه است که همچون دروازه سنگی عظیمی به نظر می رسد. این منطقه چشم اندازی زیبا را برای بازدیدکنندگان از آن پدید آورده است.
دروازه شیطان در قرن نوزدهم منطقه پرترددی بود؛ نژادهای مختلف که از این ناحیه عبور کرده اند از سرخ پوستان آمریکایی که برای بقای خود به شکار در این منطقه می پرداختند، گرفته تا نزدیک به نیم میلیون مهاجری را که در برهه های مختلف تاریخی از این منطقه گذر کرده اند شامل می شدند.
دروازه شیطان هم اکنون به دلیل جاذبه توریستی، شکل خاص صخره ها، سنگ های تیز و نیز عبور رودخانه سوییت واتر از میان این صخره ها شهرت دارد.
این دره در چند مایلی جنوب غربی ایالت مستقل راک در منطقه نوادا واقع شده است. در واقع این منطقه از آن جهت حائز اهمیت است که با ورود نخستین پیشگامان غرب، به نقطه عطف مهمی در تاریخ منطقه بدل شد.

از افسانه های سرخ پوستان تا داستان های مهاجران
 

در نیمه اول قرن نوزدهم، مهاجران غربی ای که با رسیدن به این منطقه گاهی مجبور به ماندن و اردو زدن در امتداد رودخانه سوییت واتر و تپه های سنگی آن می شدند، دروازه شیطان را یکی از شگفت انگیزترین منظره ها توصیف می کردند که در مسیر سفر خود با آن مواجه شده بودند. اما همواره در میان مردم، این تصور وجود داشت که چرا باید از میان حدودا 20 مهاجر ناشناخته ای که در نزدیکی دروازه شیطان به خاک سپرده شده بودند، تنها یکی از آنها قبری شناخته شده و نام و نشانی داشته باشد. وجود این قبرها، شایعات زیادی را درباره قتل های مرموز در این منطقه و نحس بودن آن بر سر زبان ها انداخت و مردم را به این باور رساند که این ناحیه با وجود تمام جذابیت های طبیعی اش یک منطقه شیطانی است. مهاجرانی که به سوی غرب می رفتند معمولاً در مواجهه با این دروازه صعب العبور آن را دره ای مخوف توصیف می کردند و البته ناچار به متوقف کردن کالسکه های خود می شدند.
اما با وجود همه مشکلاتی که هنگام عبور از این منطقه با آن مواجه می شدند از گشت و گذار در اطراف آن پرهیز نمی کردند. آنان از حک کردن نام خود بر صخره های تیز و برنده دروازه شیطان ابایی نداشتند و شاید با انجام چنین کارهایی مایل بودند که بر ترس خود هنگام عبور از این منطقه غلبه کنند.
مهاجران در این منطقه که در مورد آن داستان های عجیب و باورنکردنی گفته می شد، گاهی متوجه وجود نوعی خاص از گوسفند کوهی آمریکایی می شدند که بومی منطقه رودخانه سوییت واتر بودند و به چالاکی از صخره ها بالا و پایین می رفتند و اینها، تنها جزئی از جاذبه های خاص این منطقه به حساب می آمدند.
 
سرخ پوستان بنا بر افسانه های خود بر این باور بودند که نام دروازه شیطان به دیو سیرت عظیم الجثه ای که دندان های نیش بزرگی داشت، برمی گردد.
آنان تصور می کردند که این دیو مانعی برای شکار و اسکان نیاکان سرخ پوست شان در آن منطقه به حساب می آمد و سرانجام سرخ پوستان که او را مانعی برای ادامه زندگی خود در این تنگه می دانستند، تصمیم به قتل دیو می گیرند.
جنگجویان سرخ پوست با گذر از دروازه شیطان وارد تنگه عمیق آن شدند، آنان با دیدن دیو شروع به کشیدن کمان هایشان و پرتاب تیر به سوی او کردند. اما در همین حال، دیو عصبانی با دندان های نیش بزرگ خود سوراخ بزرگی در کوه به وجود آورده و به سرعت گریخت.
اما با وجود آنکه دروازه شیطان ریشه در خرافات و افسانه ها دارد، ولی هنوز هم مردم، آن را منطقه ای هولناک و وحشتناک می دانند که شیطان در آن پرسه می زند.
منبع:راسخون