آکاایران: امروز کارناوال شما را می برد به مکانی که همه جوره اعجاب انگیز است، به قدری که نه تنها نامش را در میان لیست عجایب هفتگانه جدید جهان می توان دید، بلکه یکی از برترین و پربازدید ترین جاذبه های گردشگری در دنیاست.

نقشه را می گذاریم پیش رویمان و آمریکای جنوبی را پیدا می کنیم. سراغی از شهر ساحلی و محبوب ریودوژانیرو می گیریم و کوله بار جمع کرده به قصد گردش در میان شهر پرسه میزنیم. برای رسیدن به مقصد مورد نظر، همین بس که باید در جنگلی آمازونی با پوشش گیاهی منحصربفرد و آب و هوای دلپذیر گردش کنید و از کوه کورکووادو بالا بروید. اما اشتباه نکنید! مقصد شما پارک جنگلی ریو و کوه مشهورش نیست. بلکه این مجسمه با ابهت و مهربان مسیح است که انتظار شما را می کشد.

مجسمه ای عظیم که بر فراز شهر ایستاده و شمایلی از حضرت مسیح است و با رأفتی بی مثال تمام جهان را در آغوش گرم خود گرفته است. 

و بی گمان به همین سبب « مسیح منجی » نام گرفته است.

همراه با کارناوال به بازدید مجسمه مسیح منجی، نماد مشهور شهر ریو بیایید.

آکاایران: مجسمه مسیح منجی | نماد شهر ریودوژانیرو

چرا مجسمه مسیح منجی ؟


۱) این تندیس عظیم پنجمین مجسمه بزرگ دنیاست.

۲) مجسمه مسیح منجی در تاریخ ۷ ۷ ۲۰۰۷ به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان برگزیده شد. 

۳) سالانه بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر به بازدید از مجسمه مسیح منجی می روند. 

۴) مجسمه مسیح منجی، بزرگ ترین تندیس مذهبی و بزرگ ترین تندیس از حضرت مسیح است.

عجایب هفتگانه جهان
مجسمه ی مسیح ریودوژانیرو

مجسمه مسیح منجی | Christ the Redeemer

مجسمه مسیح منجی که پنجمین مجسمه بزرگ دنیاست با پایه خود ارتفاعی ۳۸ متری دارد و به تنهایی نیز ۳۰ متر ارتفاع دارد. از آن جا که این مجسمه بزرگ ترین تندیس مذهبی و به خصوص بزرگ ترین تندیس از حضرت مسیح است، در میان لیست عجایب هفتگانه جدید جهان جای گرفته است. 

مجسمه مسیح شمایلی از مردی بلند قامت با بازوان گشوده است، مردی که با آغوش باز تمام جهانیان را در آغوش می کشد و همگان را مورد مرحمت خود قرار می دهد. عرض بازوان مجسمه مسیح ۲۸ متر است و از بتن و سنگ صابون، در طرحی مدرن و به سبک آرت دکو ساخته شده است. دست سمت راست مجسمه مسیح جنوب شهر ریو و دست سمت چپ نیز شمال شهر را نشانه گرفته است. وزن کلی این مجسمه عظیم نیز ۶۳۵ تن است. 

مجسمه مسیح منجی بر فراز کوه کورکووادو با ارتفاع ۷۰۰ متر و در میان پارک جنگلی و ملی داتیجوکا قرار گرفته. این مجسمه به گونه ای ساخته شده که از تمام شهر به راحتی دیده می شود. طراحی این مجسمه را مجسمه ساز معروف فرانسوی پل لنداوسکی به عهده داشت و ساخت آن توسط هیتور دا سیلوا کوستا  انجام گرفت. این مجسمه در طی نه سال ساخته شد و در سال 1931 از آن پرده برداری شد. 

هم اکنون مجسمه ریو نماد شهر وسیع، ساحلی و محبوب ریو دوژانیرو محسوب می شود و همگان در سرتاسر جهان ریو را با این مجسمه غول پیکر می شناسند. 

مجسمه عیسی مسیح
تندیس مسیح

تاریخچه مجسمه مسیح 

 ایده ساخت یادبودِ بزرگی بر فراز کوه کورکووادو به سال ۱۸۵۰ بر می گردد؛ زمانی که یک کشیش کاتولیک محلی به نام پدرو ماریاس باس بودجه ای برای ساخت آن از شاهزاده ایزابل درخواست کرد. در واقع قرار بود این مجسمه به افتخار شاهزاده ایزابل کسی که نایب السلطنه شاهزاده خانم و دختر امپراتور پدرو دوم بود، ساخته شود. شاهزاده که تمایل زیادی برای اجرایی کردن این ایده نداشت، آن را نادیده گرفت و در سال 1889 نیز با تأسیس جمهوری برزیل، کلیسا و دولت از یک دیگر جدا شدند و عملا برنامه ملغی شد. 

در سال ۱۹۲۱ محفل کاتولیک ریو شروع به جمع آوری امضا برای کمک های مالی کردند. این محفل کاتولیک قصد داشت بدین طریق حمایت های مردمی را برای ساخت بنایی یادبود و مسیحی جلب کنند. چیزی که این محفل کاتولیک را مجاب کرد تا دوباره به فکر ساخت مجسمه ای با موضوع مسیحیت بیافتند، گسترش خداناباوری در جامعه آن زمان بود، چرا که اعتقادات مذهبی بسیاری در سطح جامعه کم رنگ شده بود و یا دیگر اعتقادی به مقدسات وجود نداشت. 

به همین منظور هم طراحی های مختلفی برای این کار در نظر گرفته شدند. یکی از آن نخستین طرح ها ایده ساخت مجسمه مسیح در کنار یک صلیب بزرگ بود که با یکی از دستانش کره زمین را نگه داشته است. این ایده از آن هیتور دا سیلوا کوستا بود که در طی رقابتی کشوری و محلی آن طرح را ارائه کرده بود. این رقابت از سوی کلیسا کاتولیک ریودوژانیرو برگزار شده بود و بهانه برگزاری آن، صدمین سالگرد خودمختاری و استقلال برزیل محسوب می شد.

 بعدها اما سیلوا کوستا با همکاری کارلوس اسوالد به اصلاح طرح اولیه خود دست زد و تغییراتی ایجاد کرد. در واقع صاحب ایده گشوده بودن بازوان مجسمه، کارلوس اسوالد بود. مشورت گرفتن سیلوا کوستا به اینجا محدود نشد و او در طی سال های ۱۹۲۴ تا ۱۹۲۷ به پاریس رفت تا برنامه نهایی ساخت مجسمه مسیح را تعیین کند. در همین حین نیز با پل لندواسکی مشهور ملاقات داشت تا بتواند همکاری وی را برای ساخت این مجسمه جلب کند. پل لنداوسکی نیز طراحی دست های مجسمه را انجام داد و در ادامه با یکدیگر به ساخت مجسمه مسیح منجی مشغول شدند و طرح نهایی مجسمه تصویب شد.

سفر به ریو
معروف ترین مجسمه های دنیا

ساخت مجسمه مسیح

در سال ۱۹۲۲ پل لنداوسکی ساخت صورت مجسمه مسیح را به یکی از همکاران رومانیایی خود به نام جورج لئونیدا سپرد. لئونیدا که در هنرستان هنرهای زیبا بخارست و ایتالیا مجسمه سازی خوانده بود، با ساخت صورت مجسمه مسیح به شهرت بسیاری دست یافت. گروهی از مهندسین و متخصصین نیز با بررسی طراحی و برنامه های لنداوسکی به این نتیجه رسیدند که برای ساخت شکل صلیبی مجسمه مسیح، استفاده از بتن فشرده بهتر از فولاد است. همچنین تصمیم بر آن شد که برای ساخت لایه بیرونی از سنگ صابون استفاده شود، چرا که کیفیتی سخت داشته و استفاده از آن بسیار راحت تر بود.

سنگ هایی که برای ساخت این مجسمه مورد استفاده بود از کشور سوئد به برزیل برده شد. جالب آن که ابتدا مجسمه در قطعات مختلف و کوچک ساخته شد و بعد در بالای کوه به یکدیگر متصل شدند. برای ساخت بدنه مجسمه از داربست هایی بزرگ استفاده شد، به گونه ای که کاملا داربست ها نمای مجسمه را در بر گرفته بودند و تنها صورت مجسمه خارج از داربست ها دیده می شد. پس از تکمیل مجسمه، چراغ هایی بر روی سر، دست و بازوان مجسمه افزوده شد، به طوری که این مجسمه در شب های ریو و در هر منطقه ای از شهر به راحتی قابل مشاهده است. 

ساخت مجسمه مسیح نه سال یعنی از سال 1922 تا 1931 به طول انجامید و نزدیک به ۲۵۰,۰۰۰ دلار آمریکا خرج برداشت. این مبلغ در حال حاضر ارزش 3,300,000 میلیون دلار را دارد. 

تاریخی ترین مجسمه های دنیا

			مجسمه مسیح منجی | نماد شهر ریودوژانیرو		 - آکامجسمه مسیح منجی
عجایب هفتگانه جهان

اتفاقات و حوادث اطراف مجسمه مسیح

در نهایت مجسمه مسیح در ۱۲ اکتبر سال 1931 افتتاح شد  و برای مراسم افتتاح مجسمه مسیح چراغ ها و نورپردازی های متفاوتی صورت گرفت. 

در ۷۵‌مین سالگرد ساخت مجسمه در سال ۲۰۰۶، کلیسایی کوچک در پایین مجسمه نیز افتتاح شد و وقف قدیس حامی برزیل یعنی نوسا سنهورا آپارسیدا شد. جالب توجه است بدانید که مسیحیان اجازه برگزاری جشن عقد و غسل تعمید خود در این کلیسا را دارند. 

در فوریه سال 2008 با تغییر شرایط جوی هوا، ناگاه طوفان الکتریکی شدیدی روی داد و رعد و برق هایی با ولتاژ بسیار بالا با مجسمه مسیح برخورد کردند. خوشبختانه این حادثه صدمه ای چندانی در پی نداشت، چرا که رویه مجسمه از جنس سنگ صابون است و این سنگ نسبت به جریان برق عایق است. تنها صدماتی جزئی به انگشتان، سر و ابروهای مجسمه وارد شد. پس از این حادثه دولت ایالتی ریو به تعمیر مجسمه همت ورزید و بخش هایی از لایه بیرونی و سنگ صابونی و نورپردازی روی مجسمه مورد بازسازی قرار گرفت. 

در طی یکی از بازسازی ها در سال ۲۰۱۰ تعدادی خراب کار به مجسمه حمله کردند و با اسپری بر روی دست اثراتی بر جای گذاشتند. پس از انعکاس این خبر، مدتی بعد خراب کارها دستگیر شدند و به صورت عمومی از همگی عذرخواهی کردند.

مجسمه ی مسیح ریودوژانیرو
مجسمه عیسی مسیح
تندیس مسیح

بازسازی مجسمه مسیح

در سال ۱۹۹۰ چندین سازمان به خصوص اسقف اعظم ریو و چندین سازمان دیگر با فرآیند بازسازی مجسمه موافقت کردند. کار بر روی مجسمه و اطرافش در سال ۲۰۰۳ آغاز شد و تا اوایل سال ۲۰۱۰ ادامه یافت. در سال ۲۰۰۳ چندین پله برقی، آسانسور و پیاده روی برقی برای دسترسی آسان تر به مجسمه ایجاد شدند.  

بازسازی عمده ای در سال ۲۰۱۰ بر روی مجسمه مسیح منجی صورت گرفت که چهار ماه به طول انجامید. این عملیات شامل تمیز کردن و جایگزین کردن ملات و سنگ صابون مجسمه در بخش های خارجی، تعمیر بخش های آهنی در بخش های داخلی و ضد آب کردن کل مجسمه می شد. در طی بازسازی بخش خارجی، علاوه بر پاک کردن پوسته های قارچی، شکاف های سطحی هم تعمیر شدند. همچنین ردیف های نوپردازی موجود در قسمت سر و بازوان مجسمه مسیح مورد مرمت قرار گرفتند و نورپردازی های ثابت و جدیدی نیز در قسمت پا اضافه شدند.

در این بازسازی از هزار نفر آدم و بیش از ۶۰۰۰۰ قطعه سنگی از همان معدن سنگی که سنگ مجسمه از آن تأمین شده بود، استفاده شد. در طی پرده برداری، مجسمه بازسازی شده با چراغ های سبز و زردی تزئین شده بود که در حمایت از تیم ملی فوتبال برزیل در طی رقابت های جام جهانی ۲۰۱۰ صورت گرفته بود. 

از آن جا که مجسمه عظیم مسیح در معرض باد قوی و حملات رعد و برق قرار می گیرد و درصد فرسایش آن بالاست، تعمیر و بازسازی مجسمه باید در فواصل معین تکرار شود. البته به سبب مرور زمان، سنگ اصلی مجسمه رنگ و رو رفته شده و سنگ های جایگزین شده نیز رنگ تیره تری دارند. 

سفر به ریو
معروف ترین مجسمه های دنیا
تاریخی ترین مجسمه های دنیا

تفریح و هیجان در اطراف مجسمه مسیح

بسیاری به بازدید از این مجسمه بزرگ و با هیبت می روند و عکاسی از آن را در طی روز و در مواقع مختلف تجربه می کنند. اما تفریح در اطراف مجسمه مسیح تنها به عکاسی از آن منحصر نمی شود و راه های دیگری نیز در پیش روی شماست:

۱- تورهای بازدید هوایی از مجسمه

 در شهر ریو تورهایی هلی کوپتری وجود دارد که برای شما امکان بازدید هوایی از ریو را فراهم می کنند. در طی این بازدید ۱۰ دقیقه ای مهم ترین و شاخص ترین مکان های دیدنی ریو را به شما نشان خواهند داد که قطعا اولین آن مجسمه مسیح منجی است. اغلب این تورها هزینه بالایی دارند. 

۲- ماجراجویی بر بالای مجسمه مسیح

 به طور کلی مجسمه مسیح مقصد جذابی برای بیس جامپینگ و ماجراجویان شهریست. تا به حال بسیاری، کوهنورد و بلاگر و چندین بیس جامپر در فواصلی جدا و با کسب اجازه از مسئولان مرتبط از مجسمه بالا رفته و توانستند عکس ها و سلفی های منحصربفردی از این ماجراجویی هیجان انگیز منتشر کنند. 

۳- راهی متفاوت برای رسیدن به مجسمه مسیح

همان طور که گفته شد مجسمه مسیح منجی بر بالای کوه کوروکوادو قرار دارد، بنابراین بسیاری به جای پله و آسان سور، کوهنوردی و صخره نوردی را برای رسیدن به مجسمه بر می گزینند. صخره نوردی از ارتفاع ۵۰۰ متری کوه آغاز می شود. می توانید این مسیر را پیاده طی کرده و یا از ماشین برای رسیدن به نقطه شروع صخره نوردی استفاده کنید. اگر صخره نورد حرفه ای نیستید، صخره نوردی از این کوه برای شما سخت و دشوار خواهد بود. 

۴- تفریح در پارک ملی و جنگلی تیجوکا

از آن جا که مجسمه مسیح منجی ریو در پارک جنگلی تیجوکا قرار دارد، هم زمان می توانید در این پارک وسیع و گرمسیری نیز به تفریح بپردازید. این پارک بسیار وسیع و زیباست و در آینده ای نزدیک به تفصیل از این پارک، تفریحات و امکانات آن صحبت خواهیم کرد. 


			مجسمه مسیح منجی | نماد شهر ریودوژانیرو		 - آکامجسمه مسیح منجی
عجایب هفتگانه جهان
مجسمه ی مسیح ریودوژانیرو

درباره طراح و سازنده مجسمه مسیح

طراح مجسمه مسیح، پل لنداوسکی ( Paul Landowski ) و سازنده آن نیز هیتور دا سیلوا کوستا ( Heitor da Silva Costa ) بوده است. 

در سال ۱۸۷۵ میلادی بود که پل لنداوسکی در شهر پاریس، در میان خانواده پناهنده لهستانی و از مادری فرانسوی چشم به جهان گشود. او از آکادمی ملی فرانسه فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۰۰ توانست جایزه پریکس د روم را با مجسمه دیوید از آن خود کند. این جایزه باعث شد تا پل لنداوسکی پا به حرفه پنجاه و پنج ساله بگذارد. او سی و پنج مجسمه و بنای تاریخی در شهر پاریس و ۱۲ بنای دیگر در شهرهای اطراف، از خود به جا گذاشت که از آن ها می توان به دو اثر معروف شمایل سنت جنویو و بنای یادبود لس فانتومس ( Les Fantomes ) اشاره کرد.

او همچنین در رقابت های هنر المپیک تابستانی سال ۱۹۲۸ توانست مدال طلا را برای مجسمه ای دریافت کند. با این حال لنداوسکی، شهرت جهانی خود را مدیون ساخت مجسمه مسیح منجی در شهر ریو دوژانیرو است. هنرمندان خانواده لندواسکی تنها محدود به پل نمی شد و فرزندان هنرمندی چون نادین لنداوسکی نقاش، مارسل لنداوسکی  آهنگساز و فرانسیس لنداوسکی پیانیست از پی پدر پا در عصه هنر گذاشتند. او در یکی از نواحی اطراف پاریس در گذشت و به همین منظور نیز موزه ای به نام پل لندواسکی در همان جا برپا شده است.

هیتور دا سیلوا کوستا، مهندسی برزیلی و محلی بود که تا پیش از ساخت مجسمه مسیح منجی، تنها فردی عادی محسوب می شد. او با برنده شدن در رقابت  سال ۱۹۲۴ با موضوع ساخت مجسمه یادبودی برای حضرت مسیح، به شهرت دست یافت، چرا که مسئولیت طراحی و ساخت مجسمه بر عهده وی گذاشته شد. سیلوا کوستا در سال ۱۹۴۷ از دنیا رفت.

مجسمه عیسی مسیح
تندیس مسیح

دسترسی به مجسمه مسیح

مجسمه مسیح منجی در قسمت جنوبی شهر ریو قرار دارد. برای رسیدن به مجسمه مسیح می‌توانید از راه های مختلفی استفاده کنید که در زیر شرح داده شده است. در این میان استفاده از دو راه آسان تر از باقی است که به صورت ترکیبی انجام می شود، استفاده از تاکسی و ون یا تاکسی و قطار. در زیر تمام راه ها با جزئیات شرح داده شده است:

بعد از پیاده شدن از ون، قطار یا تاکسی در پارکینگ و ایستگاه پایانه، تا رسیدن به خود مجسمه دو راه در پیش رو دارید. یا ۲۲۰ پله را بالا بروید و یا به راحتی از آسانسور استفاده کنید. 

هزینه ورودی: بزرگسالان : ۴۳ رئال برزیل ( ۱ دلار امریکا = ۳٫۲۶ رئال برزیل ) 

                      کودکان: 21.50 رئال برزیل (کودکان زیر ۶ سال: رایگان.)

ساعات بازدید: 8 تا ۱۹

آدرس: ریو، آلتو دا بوآ ویستا، پارک ملی تیجوکا

Address: Parque Nacional da Tijuca, Alto da Boa Vista, Rio de Janeiro – RJ, Brazil

سفر به ریو
معروف ترین مجسمه های دنیا
تاریخی ترین مجسمه های دنیا

موقعیت مجسمه مسیح منجی روی نقشه

ویدیویی زیبا و متفاوت از مجسمه مسیح بینید: 

در حال بارگذاری ویدئو ...

در پایان بازدید مجازی از مجسمه مسیح منجی را تجربه کنید.

سخن آخر

بازدید از مجسمه باشکوه مسیح چگونه بود؟

اگر مکانی هست که دوست دارید که کارناوال به معرفی آن بپردازد، آن را به ما بگویید 

و نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذراید. 

.

منبع :karnaval.ir