جمهوری گینه کشوری است در شمال غربی آفریقا. پایتخت آن کوناکری است.

گینه بیسائو , سنگال و مالی از شمال , اقیانوس اطلس از مغرب , سیرالئون و لیبریا از جنوب و ساحل عاج و مالی از مشرق این کشور را احاطه کرده اند


جغرافیا

کشور گینه با مساحتی معادل 245.857 کیلومتر مربع در غرب آفریقا واقع شده و از شمال با کشورهای گینه بیسائو، سنگال و مالی و از شرق با مالی و ساحل عاج ، از جنوب با سیرالئون و لیبریا هم مرز می باشد. مرز غربی این کشور به طول تقریبی 300 کیلومتر را اقیانوس اطلس تشکیل میدهد. بطور کلی دما در کشور گینه در فصل خشک و بارانی متمایز می باشد. پایینتربن درجه حرارت حدود 11 درجه در ماههای دسامبر و ژانویه و با لاترین درجه حرارت در ماههای مارس و آوریل حدود 35 درجه گزارش شده است. کشور گینه از نظر تقسیمات کشوری به 7 استان و 33 شهرستان و از نظر جغرافیائی طبیعی به چهار قسمت زیر تقسیم می شود: گینه ساحلی یا گینه سفلی: حدود 18 درصد از خاک گینه را تشکیل می دهد و شهرهای کوناکری، کیندیا، کویا، بوکه٬،دوبریکا، بوفا، فوره کاریا، فریا، تله مله در این منطقه قرار دارند و طایفه سْو سْو بیشتر در این ناحیه زندگی می کنند. گینه میانی یا فوتا جالون : این بخش 20 درصد از خاک گینه را شامل شده و فولاها در این محدوده مستفر می باشند. شهرهای مهم این قسمت مامو، دالابا، لابه، توگه، کوبیا، پیتا، للوما، مالی، کوندارا و گاوال می باشد. گینه علیا : گینه علیا رودخانه مشهور نیجر از آن می گذرد. حدود 40 درصد از خاک گینه را تشکیل داده و قوم مالینکه در این بخش متمرکز می باشند. شهرهای دابولا، سیگیری، کان کان، دینگیرای، کروسا، فرانا، کیروانی و ماندیانا در این منطقه قرار گرفته اند. گینه جنگلی: در جنوب غربی گینه قرار گرفته و ترکیبی از طایفه های مختلف در آن زندگی می کنند. شهرهای زره کوره، بیلا، لولا، ماسانتا، کی سی دوگو، گه که دو و یومو در این محدوده قرار دارند.


رود ها : نیجر , سنگال , بالا , کومبا , مالو و گامبیا

قله‌ها : ناکاکا (۲۸۵۰ متر)

جزایر : تریستائو , لس دلوس و کوبنومبی


اقتصاد

جمهوری گینه دارای مواد معدنی فراوانی است. حدود یک سوم ذخایر قطعی بوکسیت (ماده اولیه آلومینیم) دنیا، بیش از 8/1 میلیارد متریک تن سنگ آهن با عیار بالا، میزان قابل توجهی از ذخایر طلا و الماس در این کشور وجود دارد. وجود زمین مناسب برای کشاورزی و آب فراوان و وضعیت آب و هوایی، شرایط مناسبی را برای کشاورزی مکانیزه در مقیاس صنعتی فراهم آورده است. صادرات قهوه نیز یکی از منابع ورود ارز به این کشور میباشد.


مردم

دین : درصد مردم، مسلمان و باقیمانده اکثرا مسیحی می باشند.


منبع:ویکی پدیا